Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov'dan 7-8 Kasım "Ata Babaları Anma Günleri" mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
07 Kasım 2021, 16:13
Mehmet Berk Yaltırık
07 Kasım 2021, 16:13

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, 7 ve 8 Kasım “Ata Babaları Anma Günleri” vesilesiyle Kırgızistan halkına seslendi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov 7 ve 8 Kasım “Ata Babaları Anma Günleri” vesilesiyle Kırgızistan halkına hitaben bugün bir mesaj yayımladı. Caparov, mesajında tarihi bilmenin ve geçmişi hatırlamanın önemini vurguladı.

Caparov’un mesajının tam metni şöyle:

“ATALARIMIZIN ZENGİN TARİHİ VE PAHA BİÇİLMEZ MİRASI BİZE BÜYÜK BİR SORUMLULUK YÜKLEMEKTEDİR”

“Değerli Kırgızistanlılar! Asırlardır yaşayan halkımızın asil hedeflere ulaşmak, büyük bir devlet inşa etmek için birçok imtihan ve sıkıntılara katlandığı aşikardır. Tarihi insanların eserleriyle tarihe silinmez izler bırakan hadiseler, milletimizin teşekkülünde ve devletimizin kuruluşunda önemli rol oynamıştır. Bunlardan birisi 1916 yılındaki Milli kurtuluş mücadelesi ve Kırgız devletinin yeniden canlanmasına yol açan 7 Kasım 1917 Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’dir. Atalarımızın zengin tarihi ve paha biçilmez mirası bize büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

Her zaman özgürlük fikrine ve bağımsızlık davasına bağlı kalan atalarımızın zengin yoluna saygı duyarak, kutsal toprakları ve eşsiz insanları korumak, tüm bunları gelecek nesillere aktarmak vazifemizdir. Çünkü atalarımızdan kalan toprakları korumak kutsal görevimizdir. Halkımızın uzun bir tarihe sahip olan yolunu saygıyla hatırlamalı, tarihten de ders almalıyız. Bu doğrultuda mevcut durumumuzu değerlendirmeli, doğru sonuçlara varmalı ve gelecek için yüksek hedefler koymalıyız. Bu yıl Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yıl dönümü. Aynı zamanda, halkımızın büyük oğulları, devletin kurucuları Cusup Abdrahmanov, Kasım Tınıstanoğlu, alim ve dilbilimci Hüseyin Karasayev’in doğumlarının 120. yıl dönümünü ve devlet adamı İshak Razzakov’un doğumunun 110. yıl dönümü münasebetiyle, kendi halkı ve toprağı için yapmış oldukları tüm hizmetlerini hali hazırdaki gençlere ve gelecek nesillere aktarıyoruz.

Değerli vatandaşlarım! İftihar edecek geçmişimiz, asırlık örnek kültürümüz ve önemli tarihi şahsiyetlerimiz var. Bu nedenle atalarımızın yolunda tarihe, devletin gelişmesine, büyük bir millet olmak için görevimiz büyüktür! Ahlak, bilgi, girişimcilik ve birlik ve beraberlik yolunda en yüksek hedefler için çaba gösterme zamanı gelmiştir! ‘Tarihsiz halk olmaz, topraksız kök olmaz’ atasözünün anlamını anlayalım ve büyük bir milletin torunları olarak tarihimize sahip çıkalım ve saygı duyalım!”

7-8 KASIM: KIRGIZİSTAN’DA “ATA BABALARI ANMA GÜNÜ”

Kırgız tarihinin en korkunç olaylarının Rus hakimiyetiyle başladığı, Çarlık ve Sovyet Rusya döneminde adeta soykırım yapıldığı ifade edilmektedir. 1916 Ürkün Olayında resmi kaynaklara göre 120 bini aşkın Kırgız (bazı kaynaklarda 300 bin), Stalin devrinde ise 40 bin civarında Kırgız katledilmiştir.

Kırgızistan’da 7-8 Kasım Ata Babaları Anma Günü, 1937-38’deki Stalin rejimine (represiya) maruz kalmış binlerce insanı anmak için ilan edildi.

Söz konusu dönemde 138 Kırgız aydını ve devlet adamı milliyetçilik iddiasıyla bir gecede idam edildi. Ülkenin kalbi ve beyni olan bu kişiler bir tuğla fabrikasına topluca gömüldü ve fabrika üzerelerine yıkıldı. Yıllar sonra 1993’te Bişkek yakınlarındaki Çoñ Taş mevkiinde gömülü oldukları tespit edildi. Binlerce rejim kurbanı adına Ata-Beyit (Atalar Mezarlığı) yapıldı. Rejim mağdurlarını temsilen eli kolu bağlı üç kişinin heykeli, 138 kişi için de temsili bozüy anıtı inşa edildi ve bu anıtın etrafına katledilenlerin adları yazıldı.

Bir gecede rejimin silindirinden geçen 138 kişinin arasında Kırgızistan’ın ilk cumhurbaşkanı Cusup Abdıraxmanov; Cengiz Aytmatov’un babası Törökul Aytmatov ve Çağdaş Kırgız Dilinin kurucusu sayılan akademisyen Kasım Tınıstanov da vardı.