Kırgızistan, Çin’den bedava koronavirüs aşısı alacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Şubat 2021, 13:00
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Şubat 2021, 13:00

Kırgızistan, Çin’den ücretsiz yeni tip koronavirüs aşısı alacağını duyurdu. Kırgızistan ve Çin yetkililerinin konuya ilişkin görüşmesinde bedelsiz aşı için anlaşmaya varıldı. Kırgızistan halkı, Çin’e karşı ekonomik bağımlılığın daha da fazla artmasından endişeli.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Çin ile koronavirüs aşısına ilişkin anlaşma yapıldığını duyurdu. Çin’in Bişkek Büyükelçisi Du Dewen ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev’in 6 Şubat 2021 tarihli görüşmesinde aşı konusunun görüşüldüğü öğrenildi. Görüşmede, Çin hükumetinin iki ülke arasındaki özel ilişkilerini göz önüne alarak Çin üretimi koronavirüs aşısını Kırgızistan’a bedava tahsis etme kararı aldığını bildirdi. Dewen, aşının teslimiyle ilgili teknik konuların taraflar arasında yakın bir zamanda çözüleceğini belirtti.

KIRGIZİSTAN’DA 3 AŞAMALI AŞILAMA PLANI GELİŞTİRİLDİ

Kırgızistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da koronavirüse karşı 3 aşamalı aşılama planı geliştirdiği aktarıldı. İlk aşamada sağlık görevlileri, eğitim, emniyet kurumları çalışanlarının yanı sıra ticaret ve toplumsal besleme alanında çalışanların aşılanacağı belirtildi.

İKİNCİ AŞAMADA 60 YAŞ ÜSTÜ AŞILANACAK

İkinci aşamada ise 60 yaş üstü, 60 yaş altı kronik hastalıkları olan vatandaşlara, sosyal savunmasız kesimlerin aşılanacağı belirtildi. Bu aşamada koronavirüs aşılamalarında Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında sağlanacak aşıların kullanılacağı kaydedildi.
Bakanlığın söz konusu açıklamasında, “İkinci aşamada aşılama yapılması için 504 bin doz AstraZeneca aşısının alınması bekleniyor. Tahminen bu aşı miktarının yüzde 40’ı martın başında, yüzde 60’ı ise Mayıs-Haziran aylarında teslim edilecek. COVAX programı 1 milyon 300 binden fazla kişiyi kapsayacak” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’DAN DA AŞI GETİRİLECEK!

Aşılamanın üçüncü aşamasının devlet ve yardımsever örgütlerinin destekleriyle devam edeceği belirtilirken, Kırgızistan’ın 500 bin doz aşı için başvurduğu Rusya’dan aşı tedariki, fiyatı ve diğer şartlarına ilişkin cevap beklendiği kaydedildi. Diğer yandan Rus aşısının Kırgızistan’da üretilmesiyle ilgili teknolojik konuların araştırıldığı belirtildi.

KIRGIZİSTAN, ÇİN’E AŞI KARŞILIĞINDA NE VERECEK?

Kırgızistan’ın Çin’e olan devlet borcu 2019 yılı verilerine göre 1.8 milyar dolardır ve Kırgızistan şu anda dünyada Çin’e en borçlu beşinci ülkesi konumundadır. Yine Kırgızistan, 2020 yılında Çin’den 1.7 milyar dolarlık mal ithal etmiştir. Kırgızistan’ın Çin ile olan ekonomik ilişkileri bağımlı konumdadır ve bu borç her geçen yıl artmaktadır. Koronavirüs salgınıyla beraber ülkelerin artan ekonomik krizleriyle beraber, dış borç açığı da giderek artmaktadır. Çin yönetiminin dünyaya pazarladığı Covid-19 aşısı Sinovac’ı Kırgızistan’a bedelsiz vermesi, bu noktada düşündürücü bir durumdur. Aşı anlaşması, Kırgızistan’ın Çin’e olan devlet borcunu daha da genişletmesi beklenmektedir.