Kırgızistan, Bayraktar TB2'leri sınır hattına konuşlandırdı

Güncel
Ömer Kaya
20 Aralık 2021, 11:04
Ömer Kaya
20 Aralık 2021, 11:04

Kırgızistan’ın Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 silahsız insansız hava araçları (SİHA) ülkeye ulaştı. Bayraktar TB2, Kırgızistan’ın Tacikistan ile sınır hattındaki Batken’e yerleştirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Muhafız Hizmetinde kullanılmak üzere alınan Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını inceledi. Cumhurbaşkanı Caparov’a, dün SİHA’ların çalışma sistemi hakkında bilgi verildi ve örnek uçuş gösterildi. SİHA’ların tamamen devlet sınırlarının korunması da dahil olmak üzere ülkenin savunma güvenliğini sağlamak için kullanılacağı belirtildi.

SINIR BÖLGESİ BATKEN’DE BAYRAKTAR SİHA’LARI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Ayrıca Kırgızistan ve Tacikistan arasında stratejik Fergana Vadisi üzerindeki sınır gerginliği çatışmaya dönüşen bölgedeki Batken ilçesinde, Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının faaliyete geçmesi memnuniyetle karşılandı.

BAYRAKTAR TB2 SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

Türk savunma sanayiinin en büyük başarıları arasında kabul edilen S/İHA’lardan Bayraktar TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefik ülkelerin ordularında 2014 yılından beri faaliyette. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı şu anda TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor. Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Taktik S/İHA, 400 bin uçuş saatini geride bıraktı. 400 bin saattir aktif görev yapan TB2, en uzun toplam uçuş saatine sahip milli hava aracı olma rekorunu bir kez daha kırarak pozisyonunu korumaya devam ediyor.

Üretilen 257 adet Bayraktar TB2 S/İHA’lar; Türkiye Azerbaycan, Katar ve Ukrayna dahil olmak üzere birçok ülkenin envanterinde görev icra etmeye devam ediyor. Açık kaynaklar aracılığıyla derlediğimiz bilgilere göre ise Bayraktar TB2 S/İHA tedarik eden yabancı ülkeler şöyle: Katar, Libya, Ukrayna, Polonya, Türkmenistan, Kırgızistan, Fas, Azerbaycan, Nijer, Etiyopya.

Kırgızistan, Bayraktar TB2lerini teslim aldı