Kırgızistan, ABD’de Kültür ve Dil Merkezi açtı

04 Eylül 2019, 22:55

Kırgızistan Kültür ve Dil Merkezi, Amerika Birleşik Devleri’nin Cincinnati kentinde açıldı. Açılışı, Kırgızistan’ın ABD Büyükelçisi Bolot Otunbayev yaptı.

ABD’nin Bişkek Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “31 Ağustos – 1 Eylül 2019’da, Kırgız Cumhuriyetinin Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında, Kırgızistan diasporası temsilcileriyle birlikte Kırgızistan’ın ABD Büyükelçiliği, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yurttaşlar arasındaki bağları korumayı amaçlayan toplu kültürel etkinlikler düzenledi.” ifadelerine yer verildi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Otunbayev, Kırgız dilinin, devletçiliğin temel temellerinden biri olduğunu ve bu yıl Kırgız Cumhuriyetinin devlet dilinin statüsünü kazanmasının Kırgız dilinin 30. yıl dönümünü işaret ettiğini dile getirdi.

Otunbayev, Kırgız Cumhuriyeti dışında devlet dilini popülerleştirmeyi amaçlayan ve bu alanda çeşitli etkinlikler düzenleyen Kırgız vatandaşlarına teşekkür etti.

Cincinnati’deki Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın 75. yıl dönümü çerçevesinde, Büyükelçilik tarafından Kırgızistan Dışişleri Bakanlığının diplomatik hizmetinin kurulmasına ve geliştirilmesine adanan fotoğraf sergisi de düzenlendi.

Amerika Birleşik Devleri
Bolot Otunbayev
Kırgızistan
Bunlara da bakın: