Kırgızistan, 4 Ekim 2020'de seçimlere gidiyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ağustos 2020, 14:23
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ağustos 2020, 14:23

Kırgızistan’da 4 Ekim 2020 tarihinde, mecliste (Jogorku Keneş) görev alacak milletvekilleri için seçimler yapılacak.

Kırgızistan Başbakanlık evinde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Kubatbek Boronov, ülkede yapılması planlanan genel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

KİTLESEL TOPLANMA YASAK

Başbakan Boronov, halkın koronavirüs salgını nedeniyle kitlesel olarak toplanmasının yasaklanacağını bildirdi. Boronov, kongre, kurultay (Kırgızistan’da, devlet ve kamusal öneme sahip konularda tartışmalara ve karar alma süreçlerine yurttaş katılımının temsilinin bir şekli) ve diğer etkinlikler için tedbirlerin geliştirildiğini vurgulayarak, “Bu gerekliliklere uyum sıkı bir kontrol altında olacaktır.” dedi.

KIRGIZİSTAN MECLİSİ

Yönetim şekli, Parlamenter Cumhuriyet olan Kırgız Cumhuriyeti’nin yasama organı, Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi’dir (Kırgız Cumhuriyeti Meclisi). Kırgız Cumhuriyeti Meclisi, Kırgız Cumhuriyeti’nin 1991 yılında bağımsızlığının kazanmadan önce, 1990 yılında kurulan ve 350 milletvekilinden oluşan “Yüksek Kurul”du. Daha sonra Kırgız Cumhuriyeti Yüksek Kurulu, Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi olarak adlandırılmıştır ve Kırgız Cumhuriyeti’nin Egemenlik Bildirisi (1990) ile Bağımsızlık Bildirisini (1991) kabul etmiştir. Aynı Parlamento tarafından İlk Cumhurbaşkanı (1991), bağımsız Kırgız Cumhuriyeti’nin Anayasası (1993), Kırgız Cumhuriyeti’nin bayrağı, arması, milli marşı ve para birimi kabul edilmiştir.

5 YILLIK DÖNEM İÇİN 120 MİLLETVEKİLİ SEÇİLİYOR

Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi toplam 120 milletvekilinden oluşmakta ve 5 yıllık dönem için seçilmektedir. Kırgız Cumhuriyeti’nin parlamenter yönetim sistemine geçmesi ile birlikte yapılan seçimlerde yeterince oy toplayan partilerden, belirlenen orana uygun olarak milletvekilleri seçilmektedir ve fraksiyon (parti grubu) oluşturulmaktadır. Fraksiyonlar kendi aralarında koalisyon oluşturup, iktidara geçebilirler. Cogorku Keneş, mevcut milletvekillerinden kendi başkanını ve yardımcılarını seçer. Cogorku Keneş, yasama organı olarak Kırgız Cumhuriyeti’nin yasalarını kabul eder ve Kırgız Cumhuriyeti’nin Anayasası’na değişiklik getirir. Yasa tarafından kabul edilen süreç uyarınca uluslararası anlaşmaları onaylar ve fesh eder, Kırgız Cumhuriyeti’nin sınırlarına ilişkin sorunları çözer, ülke bütçesini ve yerine getirildiğine dair raporu onaylar, Kırgız Cumhuriyeti’nin idari-bölgesel yapısına ilişkin konuları çözer, hüküm affı belgelerini çıkarır, referandum yapılmasına ilişkin yasayı kabul eder, Cumhurbaşkanlık seçimlerini kabul eder ve diğer yükümlükleri mevcuttur.