Kırgız vekil, Rus kökenli Kırgızistan Turizm Fonu Başkanına haddini bildirdi!

Güncel
Manas
08 Temmuz 2022, 00:48
Manas
08 Temmuz 2022, 00:48

Kırgız Cumhuriyeti Parlamentosu’nda devlet yetkililerinin Kırgızca konuşması hususu yeniden gündeme geldi. Kırgızistan Parlamentosu Jogorku Keneş’te önceki gün bu konu hakkında sert bir tartışma yaşandı. Kırgızistan Parlamentosu’nun turizm ile ilgili oturumunda, Kırgızistan Turizm Geliştirme Fonu Başkanı Elena Kalaşnikova’nın tek bir kelime Kırgızca konuşmaması Kırgız parlamenterler tarafından tepki çekti.

Kırgız Cumhuriyeti Parlamentosunda (Cogorku Keneş) önceki hafta, Milletvekili Kunduzbek Sulaymanov ve Kırgızistan Turizm Geliştirme ve Destekleme Fonu Başkanı Elena Kalaşnikova arasında Kırgızca tartışması yaşandı. Kırgız Milletvekili Sulaymanov, Kalaşnikova’nın Kırgızca bir kelime bile bilmediğine kıarak, “Kırgızca selam vermeyi bile bilmeden, Kırgız turizmine nasıl katkı sağlayacaksınız?!” diyerek tepki gösterdi.

MİLLETVEKİLİ SULAYMANOV: KIRGIZCAYA VE KIRGIZ GELENEĞİNE SAYGI GÖSTERMEDİĞİNİZDEN DOLAYI UTANMALISINIZ

Kırgız Cumhuriyeti Parlamentosu (Cogorku Keneş) Milletvekili Kunduzbek Sulaymanov, Turizm Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı Elena Kalaşnikova’nın Kırgız Turizmi ve geleceği hakkında konuşmasından sonra, Kalaşnikova’yı Kırgızca bilmediği için kızdı. İkisinin arasında şu şekilde bir diyalog gerçekleşti.

Milletvekili Sulaymanov:-Değerli Kalaşnikova, burada konuşulan mesele sizin alanınızla ilgiliydi. Buradan bir şey anladınız mı?

Kalaşnikova: -Benim anlayıp anlamadığımı konuşmamdan değerlendirmenizi rica ederim. Turizmin geliştirilmesi hakkında olumlu kanaatinizi belirttiniz. Turizm konusunda aynı fikre sahip olmamıza seviniyorum.

Sulaymanov: – Kaç yıldır bu ülkede yaşıyorsunuz?

Kalaşnikova: – 25 yıl..

Sulaymanov: –Neden Kırgızca selam vermeyi dahi öğrenemediniz hala? Dünkü sunumunuza bakıldığında Kırgızca selamlaşmayı bile bilmediğinizi gördük. Siz, Kırgızistan’da turizmi geliştirmek istiyorsunuz? Bu durum sizi rahatsız etmiyor mu?

Kalaşnikova: –Ben Kırgızistan’ı yurtdışına tanıtmak istiyorum. Eğer dil ilk ihtiyaç ise ben öğrenirim.

Sulaymanov: O zaman neden Kırgızca öğrenmeyi ilk ihtiyaç olarak görmüyorsunuz?

Kalaşnikova: –Evet, ben Kırgızca öğrenmeyi ilk ihtiyacım olarak görüyorum.

Sulaymanov: –Peki, neden Kırgızcayı hala bilmiyorsunuz öyle ise? En azından çaba gösterebilseydiniz. Sizin buradaki tavır hareketinizden ben, burada belirtmeme gerek yok içimdeki sözü, çünkü burada yakışmaz. Bu sizin için ayıp olması lazım. Sizin böyle bir yetkiye sahip olup, Kırgızların kullandığı diline, geleneklerine saygı göstermemeniz anlamına gelir, utanmalısınız. Biz, milletvekili olarak açık söylememiz gerek. Bu sizin için büyük bir eksikliktir. Ben şimdi size Kırgızca konuşmaya başlarsam, siz hiçbir şey anlamazsınız. Bana cevap bile veremezsiniz. Ben bundan eminim. Ben bunu dünden beri gözlemliyorum. Sadece böyle bir makamdaki bir yetkiliye yakışmaz. Siz böyleyseniz sizin yanınızdaki yetkililer nasıl olacak, ben onu bilmiyorum.