Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin Geçici Açılış Protokolü imzalandı

06 Haziran 2020, 01:08

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı ile TİKA arasında Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin geçici açılışı konusunda bir protokol imzalandı.

Kırgızistan Sağlık Bakanı Sabircan Abdikarimov, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA Bişkek Koordinatörü Ali Muslu ile görüşme yaptı. Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesinin koronavirüs enfeksiyonu olan hastaları tedavi etmek üzere geçici olarak kullanımı için hastanenin devrine ilişkin bir protokol imzalandı.

TİKA’nın Kırgızistan halkına kaliteli tıbbi bakım imkanı sağlamada yardımcı olmayı amaçladığını dile getiren Ali Muslu, “Bu hastane Kırgız halkına bir hediyedir. Bildiğiniz gibi hastane gerekli tıbbi ekipmanlarla tamamen donatılmıştır ve bence Kırgız halkına koronavirüs pandemisi sürecinde çok faydalı olacaktır. Kullanmaya başladığınız için mutluyuz.” diye konuştu.

Kırgızistan Sağlık Bakanı Sabircan Abdikarimov yaptığı açıklamada, “Hastanenin devrini resmi bir tören şeklinde yapmayı planlıyorduk, ancak yaşanan acil duruma bağlı olarak kullanmak zorunda kaldık. Türkiye Hükümetine, mevkidaşım Fahrettin Koca’ya ve TİKA’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

Kırgız Türk Dostluğu
Kırgızistan
TİKA
TİKA KIRGIZİSTAN
Bunlara da bakın: