Kırgız-Tacik sınır gerginliği: 1 asker öldü

Güvenlik
_QHA Ankara
17 Eylül 2019, 11:11
_QHA Ankara
17 Eylül 2019, 11:11

Tacikistan askerlerinin, Kırgızistan sınırındaki iki gözlem kulesine gerçekleştirdiği havan ve top saldırısı sonucunda bir Kırgız askeri öldü, 6 asker ise yaralandığı kaydedildi.

Kırgız Devlet Sınır Hizmetleri Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Tacikistan askerlerinin, Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı Leylek ilçesinde bulunan “tartışmalı sınır bölgesindeki” Say ve Maksat adlı gözetleme kulelerini vurması sonucu, bir Kırgız askeri yaşamını yitirdi, 6 asker de yaralandığını bildirildi.

Konuya ilişkin Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, “Kırgız tarafı uluslararası seviyede daha önce varılan anlaşmalara kesin olarak uyacak ve sınır ötesi meselelerin dikkate alınmasında ulusal çıkarlar doğrultusunda yapıcı yaklaşımını sürdürecek” açıklamalarında bulundu.

BATKEN TARTIŞMALI SINIR BÖLGESİ

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 750 kilometre uzaklıktaki Batken bölgesinde bazı Kırgız vatandaşları askeri gözlem noktası inşaatı için malzeme taşıyan Tacik tarafına tepkilerini bildirmişti. Kırgızistan Devlet Sınır Hizmetleri temsilcileri, Tacik tarafından inşaat işlerini sonlandırmasını talep etmişti.

İki ülke arasındaki sınır belirleme çalışmaları, ortak bağımsızlıkların ilan edilmesinden bu yana devam ediyor.