Kırgız Cumhurbaşkanından "nepotizm" uyarısı: Akraba kayırmacılığına izin verilmeyecek

Haberler
Ömer Kaya
25 Mart 2019, 16:08
Ömer Kaya
25 Mart 2019, 16:08

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 24 Mart 2005 Halk Devrimi vesilesi ile halka hitap etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Ceenbekov’un 24 Mart 2005 Halk Devrimi için yayımladığı mesajında “nepotizm”le (adam kayırma) mücadele vurgusu yer aldı.

Ceenbekov mesajında şu ifadelere yer verdi:

“24 Mart 2005, Kırgız halkının aile ve klan yönetimine, yolsuzluğa, özgür bir devlet kurma ve adil bir toplum kurma mücadelesine ilişkin tarihinin en parlak sayfalarından biridir. Mart ayındaki olaylar, halkımızın bağımsızlık ve iyi bir yaşam için cesur irade ve kesin bir kararlılık sergilediğini gösterdi. Bunun içinde yegane güç kaynağının insanlar olduğunu ve kanunsuzluğa izin vermeyeceklerini kanıtladılar.

Ne yazık ki, Mart Devrimi hedefine ulaşamadı. İnsanların dürüst ve adil bir hükûmet kurma konusundaki parlak rüyası gerçekleşmedi. Hem hükûmet hem de toplum Aksı olaylarından, Mart ve Nisan halk devriminden ciddi bir ders almalı. (Akraba kayırmacılığı) kuralına asla izin vermeyeceğiz! Asıl amacımız, atalarımızın, Aksı olayına katılanların, Mart 2005 ve Nisan 2010 olaylarının katılımcılarının hayal ettiği şekilde, halkın yaşamına uygun koşullar yaratmak için özgür ve gelişmiş bir devlet oluşturmaktır. Kırgızistan’a birlik, gelişim ve refah diliyorum.”