Kırgız bebek Türkiye'de şifa buldu

04 Ağustos 2019, 15:44

Kırgız bebek Türkiye’de şifa buldu. Kırgızistan’da yaşayan Çolpan ve Azamad Kojobekov çiftinin ikinci çocukları Emin’e, anne karnında böbrek büyümesi (hidronefroz) teşhisi konuldu.

MİNİK BEBEK, BÖBREĞİNİ KAYBETME TEHLİKESİ ATLATTI

Böbreğin çıkışındaki darlık nedeniyle böbrek boyutları normalin 5 katı büyüklüğüne ulaşan Emin bebeğe doğduktan kısa bir süre sonra kendi ülkesinde, açık cerrahi yapılması ve gerekirse böbreğinin alınabileceği söylendi.

Ancak aile bunu reddetti ve 1.5 aylık Emin, Türkiye’de gerçekleştirilen laparoskopi (kapalı yöntem) yöntemiyle böbreğini kaybetmekten kurtuldu.

“TÜRKİYE’DE OLMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ”

Bebeğinin hasta olduğunu hamilelik döneminde öğrendiğini belirten anne Çolpan Kojobekov, “8 aylık hamileyken bebeğime üçüncü derece böbrek büyümesi teşhisi konuldu. Doğumdan sonra tekrar kontrol edildi ve hastalığın böbrek fonksiyonlarını çok azalttığı söylendi. Açık ameliyat yapılabileceği ve gerekirse böbreğin alınabileceği söylenince Türkiye’ye geldik. Kapalı operasyon burada gerçekleştirildi. Ameliyat sonrası bebeğimiz çok iyi. Hiçbir sıkıntısı yok. Türkiye’de olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

böbrek büyümesi
Kırgız bebek
Kırgızistan
tedavi
Türkiye
Bunlara da bakın: