Kırcaali ile Brüksel’in Saint-Josse Belediyesi resmen kardeş şehir oldular

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Mayıs 2019, 21:18
Mehmet Berk Yaltırık
08 Mayıs 2019, 21:18

Brüksel’in Saint-Josse Belediyesi ile Bulgaristan’ın Kırcaali Belediyesi arasındaki kardeş şehir protokolü resmiyete taşındı.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ile Saint-Josse Belediye Başkanı Emir Kır, 7 Mayıs 2019 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de resmi bir törenle kardeşlik ve iş birliği anlaşması imzaladı.

İmza törenine Bulgaristan’ın Brüksel ve Lüksemburg Büyükelçisi Maya Dobreva, Avrupa Milletvekili Necmi Ali, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Otets Petır, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, belediye ve yerel meclis temsilcilerinin de iştirak ettiği aktarıldı.

Kırcaali heyetini selamlayan Emir Kır, Kırcaali’ye yapmış olduğu ziyaretten çok etkilendiğini belirterek bölgedeki farklı etnik kökenlerden ve dinlerden insanların barış içinde yaşamalarından etkilendiğini ifade etti.

Kırcaali Belediye Başkanı Azis hem sıcak karşılaması için hem de Kırcaali’ye gösterdiği ilgiye binaen meslektaşına teşekkür ederek, “12 yıl Avrupa Birliği üyeliğimizden sonra Avrupa’nın başkenti ile kardeş olmamız çok doğaldır. Biz bu kardeşliğin gerçekleştirileceğine emindik. Çünkü Avrupa’nın başkenti sadece Brüksel değil, Avrupa’nın başkenti tüm Avrupalılarının yaşadığı bölgelerdir. Bunların arasında Saint-Josse, Sofya ve Kırcaali de yer almaktadır. Kırcaali hoşgörü başkenti olarak anılmaktadır. Burada belediye başkanı, papaz ve müftü hep beraber bir araya gelip kahve içiyor. Kırcaali birliğin ve hoşgörünün modelini temsil etmektedir” diye kaydetti.