Kimliği tespit edilemiyordu: İşkence gören Kırım Tatarı yaklaşık 3 yıldır hastanede yaşıyor

Güncel
Anife Bilal
22 Aralık 2019, 14:07
Anife Bilal
22 Aralık 2019, 14:07

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akyar (Sivastopol) kentindeki hastanelerden birinde üç yıla yakın bir süredir yaşayan, dilsiz ve kimliği belirsiz Kırım Tatarının ismi tespit edildi.

Bir hafta önce basında çıkan haberlerde Akyar hastanesinde kimliği belirsiz bir Kırım Tatarının yaşadığı bildirilmişti. Habere göre 60 yaşlarında olan erkeğin 2017’de yol kenarında işkence görmüş, dili ve cinsel organlarının kesilmiş şekilde kanlar içinde bulunduğu belirtilmişti.  İşkence gören Kırım Tatarının ilk önce yoğun bakımda tutulduğu daha sonra iyileşmeye başladığı aktarılmıştı.

Konuşamadığı ve sağ eli felç olduğu için Kırım Tatarının kimliği tespit edilemiyordu. Haberlerde işgalci polisin şahsın kimliğini tespit edemediği ve sosyal serviste onun kimliği belirsiz olarak kaydedildiği ifade edilmişti. Hastane personelinden biri 2018’de şahısla Kırım Tatarca konuşup onun sevinerek tepki göstermesi üzerine kendisinin Kırım Tatarı olduğu tespit edilmişti.

NEREDEYSE 3 YIL SONRA İSMİ TESPİT EDİLDİ

Polisin neredeyse 3 yıldır yapamadığını Crimean Tatars.club projesi yaptı.

Gazetecilerin yaptığı araştırma sonucunda kimliği belirsiz erkeğinin adının Rüstem Muradov olduğu ve onun daha önce Sak bölgesindeki Kuruvlı Kenegez (Veresayevo) köyünde ikamet ettiği öğrenildi.