Kıbrıs'ta Rumlar, Kapalı Maraş için sözde belediye başkanı seçmeye hazırlanıyor

13 Ağustos 2019, 21:23

Kıbrıs’ta Rumlar sözde “Maraş” Belediye Başkanı Aleksis Galanos’un, kısa zaman önce Güney Kıbrıs dışında tatilini yaptığı sırada aniden hayatını kaybetmesinin ardından, sözde “Maraş” Belediyesi, yeni belediye başkanını seçmek için 25 Ağustos’ta seçime gidiyor.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde Yunanca yayın yapan Politis gazetesi, “31 bin 589 Maraş Kökenli Rum 25 Ağustos’ta Nerede Oy Kullanacak” başlıklı haberinde, gerçekleşmesi planlanan seçim, Güney Kıbrıs’taki beş ilçede 44 seçim merkezinin faaliyet göstereceğini yazdı. Seçimin, sabah 7’den akşam 6’ya kadar süreceğini ve öğlen 12.00-13.00 saatleri arasında seçime bir saatlik bir ara verileceğini bildiren gazete, seçimde beş adayın yarışacağını da belirtti.

Gazetenin haberine göre, sözde Belediye Başkanlığı seçiminde; Dr. Simos İoannu (AKEL partisinden geliyor ve AKEL, DİKO ve Vatandaşlar İttifakı tarafından destekleniyor), iş insanı Nikos Karullas (DİSİ’den geliyor ve DİSİ tarafından destekleniyor), Mimar Andreas Lordos, ELAM milletvekili Linos Papayannis (ELAM parti adayı) ve Georgios Stavri aday olacaklar.

Ayrıca, adada yayın yapan Haravgi gazetesi de, “Maraş İçin Azaltılmış Seçim Merkezleri” başlıklı haberinde, partiler ve adayların sözde “Maraş” Belediye Başkanlığı için boykotla mücadele etmeleri gerekeceğini, çünkü yaz tatili ve azaltılmış seçim merkezlerinin, seçmenlerin bir kısmını seçimlerden uzak tutabileceğini yazdı.

KKTC’DEN “KAPALI MARAŞ” ÇIKIŞI

Kapalı Maraş meselesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından doğal gaz konusunda çözümsüzlüğü dayatan Rum kesimine bir mesaj niteliğinde yeniden değerlendirmeye alınmıştı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maraş bölgesinin yeniden açılabileceğini duyurmuş ve çalışmalara başlanıldığını bildirmişti.

kapalı maraş
Kıbrıs
Bunlara da bakın: