Kıbrıs’ın zenginliği nasıl kullanılacak? KKTC Ekonomi Bakanı açıkladı

Güncel
_QHA Ankara
12 Nisan 2019, 21:30
_QHA Ankara
12 Nisan 2019, 21:30

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in davetlisi olarak İstanbul’da katıldığı 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nın açılışında konuştu. Bakan, Kıbrıs’taki enerji kaynaklarının kullanımı ve paylaşımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

“REFAH KAYNAĞI OLUR”

Bakan Nami açılış konuşmasında, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın en yoğun çalıştığı konun enerji konusu olduğuna dikkat çekerek, girdi maliyetlerindeki etki ve Kıbrıs adasının Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarıyla ilgili stratejik konumu nedeni ile bunun çok büyük bir önemi olduğunu kaydetti. Ekonomi ve Enerji Bakanı, Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının bir barış projesine dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Duruşumuz nettir. Doğu Akdeniz enerji kaynakları bir barış projesine dönüştürülmelidir. Bu ilke benimsenir ise işte o zaman ilgili tüm tarafları kucaklayan işbirlikleri kurulabilir ve enerji kaynakları bölgemiz için refah kaynağı olur” dedi.

“RUM LİDER MASAYI TERK ETTİ”

Bakan Nami konuşmasında ayrıca, “Bizler, sadece Kıbrıs’a değil, Doğu Akdeniz Bölgesi’ne de faydası olacak olan Kıbrıs sorunun çözümü için her türlü çabayı gösterdik ve iradeyi koyduk. Süreç, çözüm için gerek Kıbrıslı Türklerin, gerekse garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya koyduğu olumlu yaklaşımlara rağmen Rum liderin masayı terk etmesi nedeniyle sonuçsuz kalmıştır. Bu durumun faturası artık Kıbrıs Türk halkına kesilmemeli ve bize karşı uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyonlara artık son verilmelidir.” diye kaydetti.