Kerkük ve Diyala kentindeki iç göçmenlere ait tüm kamplar kapatıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2020, 10:56
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2020, 10:56

Irak’ın Kerkük ve Diyala kentine terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları nedeniyle sığınan on binlerce iç göçmen için tahsis edilen kamplar kapatıldı. Kerkük Göç ve Göçmen Müdürlüğü artık Kerkük kentinde iç göçmenlere ait kampın bulunmadığını ve tüm göçmenlerin evlerine geri döndüğünü açıkladı. Diyala Göç ve Göçmenler Müdürlüğünden yapılan açıklama ile de en son kampta kalan 93 ailenin evlerine geri döndükleri belirtilerek kentteki tüm kampların kapatıldığı ifade edildi.

KERKÜK’TE İÇ GÖÇMENLERE AİT 7 KAMP KAPATILDI

Terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları nedeniyle yaklaşık 6,5 yıl önce Irak’ın Kerkük kentine sığınan on binlerce iç göçmen için tahsis edilen tüm kampların kapatıldığı bildirildi. Kerkük Göç ve Göçmen Müdürlüğünden son yapılan yazılı açıklamada, Kerkük’ün güneydoğusunda iç göçmenlere ait 7 kampın kapatıldığı kaydedildi.
Açıklamada, iç göçmenlerin bölgelerinin terör örgütü DEAŞ’ın eline geçtiği Haziran 2014’ten bu yana kaldıkları Kerkük’teki Nezrava 1, Nezrava 2, Nezrava 3, Nezrava 4, Nezrava 5, Nezrava 6 ve Yahyava kamplarının kapatıldığı aktarıldı.

10 BİN GÖÇMEN YAŞIYORDU

Toplam 7 kampta yaklaşık 6,5 yıl boyunca 10 bin iç göçmenin yaşadığı belirtilen açıklamada, iç göçmenlerin Musul, Salahaddin ve Diyala kentlerinde kurtarılan bölgelere döndükleri bildirildi. Açıklamada, böylece artık Kerkük kentinde iç göçmenlere ait kampın bulunmadığı ve tüm göçmenlerin evlerine geri döndüğü kaydedildi.

DİYALA’DAKİ TÜM KAMPLAR DA KAPATILDI

Terör örgütü DEAŞ’ın Haziran 2014’te Irak topraklarının neredeyse üçte birini ele geçirmesiyle birlikte iç göçmen durumuna düşen milyonlarca kişiden bir bölümünün sığındığı Bağdat’ın kuzeydoğusunda İran sınırında yer alan Diyala kentindeki göçmen kampının da faaliyetine son verilmesiyle kentteki tüm kampların kapatıldığı bildirildi.

Diyala Göç ve Göçmenler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, iç göçmen durumundaki Iraklıların kurtarılan bölgelere geri dönmeleriyle birlikte boşaltılan Hanekin ilçesi yakınlarındaki Vend kampı kapatıldı. En son kampta kalan 93 ailenin evlerine geri döndükleri belirtilen açıklamada, böylece kentteki tüm kampların kapatıldığı ifade edildi. Açıklamada, iç göçmen durumundaki ailelerin bir kısmının ülkenin çeşitli kentlerindeki kurtarılan bölgelere, diğerlerinin ise Diyala kent merkezine döndükleri aktarıldı.

5 MİLYON IRAKLI SIĞINMACI BULUNUYORDU

Terör örgütü DEAŞ’ın Haziran 2014’te Irak’ın üçte birini işgal etmesi ve sonrasında yaşanan çatışmalar nedeniyle 5 milyonun üzerinde Iraklı evlerini terk ederek daha güvenli buldukları kuzey ve güneydeki kentlere sığınmak zorunda kalmıştı. Aralık 2017’de tüm kentlerin örgütten geri alındığının duyurulmasına rağmen, iç göçmen durumundaki yüz binlerce Iraklı çatışmalar sırasında yıkılan bölgelerin yeniden inşa edilmemesi nedeniyle hala evlerine dönemiyor.