Kerkük'ü koronavirüsün ikinci dalgası vurdu: Yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Haberler
Oğuzhan Batur
04 Mayıs 2020, 17:49
Oğuzhan Batur
04 Mayıs 2020, 17:49

Irak’ın Kerkük kentinde koronavirüs vakalarının azalması ile kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrasında olası bir ikinci dalga tehlikesi ve vakaların yeniden artış göstermesi, yetkilileri harekete geçirdi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI YENİDEN UYGULANACAK

Koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşturulan kriz masasından yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs vaka sayısının hızla artması üzerine Kerkük’te yeni bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Sokağa çıkma yasağı son bir günde 35 vakanın görünmesi üzerine yeniden uygulamaya girecek. Yasağa uymayanlara para cezası uygulanacak.

İlk olarak, 16 Mart 2020’de sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Kerkük’te, 21 Nisan’dan bu yana hafta sonları tüm gün, hafta içi ise 18.00 – 06.00 saatlerini kapsayan sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Türkmen kaynaklarını yansıtan Kerkük.Net’e göre son 4 günün içerisinde 20 vakanın kaydedildiği Kerkük şehir merkezindeki semtlerde geniş çaplı dezenfekte çalışması başlatıldı. Öte yandan, Kerkük Sağlık Dairesi, koronavirüs vakalarının çıktığı semtlerde seyyar test uygulamasını gerçekleştirdi.