Kerkük'teki ABD üssüne saldırı: 1 ölü

28 Aralık 2019, 17:46

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) öncülüğündeki terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyon, ABD askerlerinin de bulunduğu Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’ne düzenlenen roket saldırısında 1 sözleşmeli sivil personelin öldüğünü, birçok Amerikalı ve Iraklı askerin yaralandığını açıkladı.

Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, “27 Aralık 2019’da Irak saatiyle akşam 19.20’de koalisyon askerlerinin de bulunduğu Kerkük’teki bir askeri üsse düzenlenen roketli saldırıda bir sivil ABD’li sözleşmeli personel öldü, birçok Amerikalı ve Iraklı asker yaralandı.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin olaya ilişkin inceleme ve soruşturmayı yürüttüğü kaydedildi. Kerkük Polis Müdürü Ali Kemal, yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ’ın kentin batısında yer alan ve içinde Amerikan askerlerinin de bulunduğu K1 Askeri Üssü’ne 3 katyuşa füzesi attığını söylemişti.

Irak’ın DEAŞ’tan temizlenmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, örgütün söz konusu illerin kırsal bölgelerinde saldırıları sürüyor. ABD’nin Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nün yanı sıra Irak’ta 8 askeri üssü daha bulunuyor.

ABD
ABD ordusu
abd üssü
Kerkük
saldırı
Bunlara da bakın: