Kerkük'te üniversite öğrencileri sokağa çıktı

16 Aralık 2019, 17:50

Irak’ın Kerkük kenti Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen üniversite mezunu gençler, yıllardır işsiz kaldıklarını belirterek bir an önce atamalarının yapılmasını istedi.

Göstericilerden İmad el-Cubburi, hukuk fakültesini bitirdiğini ve 5 yıldır atama beklediğini söyledi. Haklarını aramaktan vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Cubburi, “Atamalarda artık etnik ve mezhebe dayalı kriterlerden uzak durulmalı” ifadelerini kullandı. Kerkük Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu İsra Nasıh da en az 10 kez atama başvurusu yaptığını ancak sonuç alamadığını aktardı. “Mezun olalı 13 yıl oldu, ama hâlâ atanmadım” diyen Nasıh, genç mezunlara kamuda atama fırsatı vererek işsizliğe çözüm bulunması ve ülke eğitiminin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

DEVAM EDEN OLAYLARDAN DOLAYI BAŞBAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği nedeniyle Bağdat ve güney vilayetlerde başlayan hükümet karşıtı gösteriler üçüncü ayında devam ediyor. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, 1 Ekim 2019’dan bu yana devam eden gösteriler nedeniyle 29 Kasım 2019’da istifa etmek zorunda kalmıştı.

ALTINKÖPRÜ’DE PEŞMERGENİN YIKTIĞI KÖRPÜ İNŞA EDİLİYOR

Kerkük’ün kuzeyindeki Altınköprü ilçesinde peşmergelerin yaptığı tahribat giderilmeye devam ediliyor. Irak ordusunun Erbil’e girmesini engellemek için 16 Ekim 2017’de peşmergeler tarafından patlatılan ve Kerkük-Erbil’i birbirine bağlayan Altunköprü’ü ilçesindeki köprü ile Kerkük-Tikrit karayolunda IŞİD tarafından patlatılan Zagaytun köprülerinin yapımına başlandı.

IRAK
Kerkük
Bunlara da bakın: