Kerkük’te Nevruz gerilimi tırmanıyor

Güncel
Oğuzhan Batur
20 Mart 2019, 19:00
Oğuzhan Batur
20 Mart 2019, 19:00

Kerkük’te düzenlenen Nevruz etkinliklerinde Kürt partilerinin ve destekçilerinin Kerkük Kalesi’nde kutlama yapması gerginliğe sebep oldu.

Geçtiğimiz günlerde Kerkük Kalesi’nde kutlama düzenlemek isteyen Kürt partiler ile Türkmenler ve Araplar arasında büyük bir çekişmenin olduğu gözlemleniyordu.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi, Kerkük’te Nevruz Bayramı üzerinden yaratılan gerginlik ile ilgili sert açıklamalarda bulundu. Erşat Salihi sosyal medya hesabında şu sözleri kaydetti:

“Kerkük bu krize tahammül edemez, Kerkük Kalesi’nde Kürtlerin Nevruz Bayramı’nı kutlaması, Türkmenlerin hassasiyetini artırıyor ve kırmızı çizgisine dokunuyor. Kürtlerin, Türkmenlerle aynı saatte Kerkük Kalesi’nde Nevruz Bayramı’nı kutlamak istemesi kriz yarattı. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi,her iki tarafın da o alanda tören yapmamasına karar vermesine rağmen,sorun hala çözülemedi.”

Bu açıklamalardan birkaç saat sonra ITC lideri Erşat Salihi, diğer Türkmen parti temsilcileriyle birlikle, Türkmen Haşdi Şabi Birliği komutanları ile bir araya geldi.

Toplantıya dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkmen partileri ve Türkmen Haşdi-El Şabi gücüne bağlı Türkmen kuvvetleri, Kerkük ve Türkmen bölgelerinde yaşanan son gelişmeleri tartışmak üzere bir araya geldi. Toplantıda, Kerkük’ün güvenliği ve Irak’ta Türkmenlerin yaşadığı bölgelerin güçlendirilmesi konuları ele alındı. Mahmur Bölgesinde, Türkmen Haşdi-El Şabi gücüne bağlı 15. Tugay’ın kahraman askerlerinin şehit edilmesi ve saldırganların halen bulunmaması göz önüne alınarak, toplantıda bulunan taraflarca, Bahar Şenliği resmi kutlamaları iptal edildi.

Kerkük’teki güvenliğin kolluk kuvvetlerinin operasyonlarından sonra büyük bir istikrara kavuşmasına rağmen kentte kriz olmasını ve Türkmen tarihine ait sembollerin, Kerkük Kalesi’nin milli sıfatını değiştirmek isteyen taraflar bulunmaktadır. Bu nedenle Kerkük Komutanlığı’nı, ihtiyati tedbirler almaya ve Kerkük’teki güvenlik durumunu bozmaya çalışan fırsatçılara izin vermemeye çağırıyoruz. Öte yandan, ayrılıkçıların Kerkük’teki hedeflerine ulaşamamaları için tüm güvenlik güçlerine talimat verilmesini talep ediyoruz.”

UYARILARA RAĞMEN KÜRTLER KERKÜK KALESİNDE KUTLAMA YAPTI

Kürt partileri uyarılara rağmen bugün Kerkük Kalesi’ne gelerek Nevruz etkinlikleri düzenledi.

Terör örgütü PKK ve YPG’nin Sincar’da Irak ordusuna yaptığı saldırıda 3 Irak askeri şehit olmuştu. Türkmenler ve Araplar şehitlerin hatırası için kutlamaları iptal etmişti.

Kürtler, Kerkük Kalesi’ne sözde Kürdistan paçavraları ile gelerek kentteki gerilimi arttırdılar. Güvenlik güçlerinin ise yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlemlendi.