Kerkük’te ilk köy kütüphanesi kuruldu

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 19:09
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 19:09

Irak’ta Kerkük kentinin ilk köy kütüphanesi Kerkük’ün 20 kilometre kuzeyindeki Büyük Hasar köyünde hizmete açıldı. Kütüphane Büyük Hasar köylüleri ile sosyal medyada bir araya gelen yardım gönüllülerinin katkılarıyla oluşturuldu.

Türkmen Basın Ajansı’nın aktardığına Büyük Hasar köyü kütüphanesi sorumlusu Geşti Hasari, “Kütüphane, büyük ölçüde köy halkının kitap ve maddi bağışlarıyla oluşturuldu.” dedi.

Ayrıca Hasari gençlerin yaz tatilinde de kitap okuma alışkanlıklarından uzaklaşmamalarını hedeflediklerini ve tüm kesimlere hitap eden 4 dilde (Türkçe, Arapça, Kürtçe ve İngilizce) 3 bin kitap bulunduğunu aktardı.

KİTAP OKUMA YARIŞMALARI YAPILACAK

Gençleri teknolojiye olan bağımlılıktan uzaklaştırmak için kitap okumaya teşvik etmeyi amaçladıklarını dile getiren Hasari, bu kapsamda kitap okuma yarışmaları ve yaz tatilinde satranç ve bilgi yarışmaları da düzenleyeceklerini beyan etti.

Hasari, kütüphanenin geliştirilmesi için özellikle yerel hükümetin katkılarını ve Kerkük Milli Kütüphanesinden kitap desteği beklediklerini sözlerine ekledi.