Kerkük'te DEAŞ'a karşı operasyon başlatıldı: Irak Başbakanı Kazımi bölgeye geldi

02 Haziran 2020, 18:55

Irak’ın Kerkük kentinde terör örgütü DEAŞ’a karşı bu sabah başlatılan operasyonda 13 teröristin öldürüldüğü belirtildi. Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada kentin güneybatı bölgesinde DEAŞ’a yönelik başlatılan operasyonda 13 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon gücünün de operasyona hava desteği sağladığını belirten Harbiye, teröristlerin kentin güneyindeki Çay Vadisi yakınlarında öldürüldüğünü aktardı. Harbiye, Irak ordusu, Irak federal polisi, Haşdı Şabi ve Kerkük Operasyonlar Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonun 3 gün süreceğini ifade etti.

IRAK BAŞBAKANI KAZIMİ KERKÜK’TE

Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi de terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyonların başlatıldığı Kerkük’ü ziyaret etti. Başbakanlık Basın Ofisinin açıklamasına göre, Kazımi, Kerkük’teki Geliştirilmiş Ortak Operasyonlar Komutanlığı Merkezi’ni ziyaret ederek, komutanlarla bir araya geldi ve yürütülen operasyonlar hakkında bilgi aldı.

Burada açıklamalarda bulunan Başbakan Kazımi, “Tüm birimlerden oluşan güvenlik güçlerimiz, ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreç ve risklerin bulunduğu ortamda terörün kökünü kazımak için kahramanca çaba sarf ediyor.” dedi. Kazımi, Kerkük’ün güneybatı bölgesinde bu sabah DEAŞ’a karşı başlatılan operasyonlara da “Irak’ın Kahramanları-Egemenliğin Zaferi” adı verildiğini ifade etti.

IRAK
Kerkük
Mustafa el Kazımi
Bunlara da bakın: