Kerkük'te 6 Türkmen şehit oldu

26 Ağustos 2019, 16:36

Irak’ın Kerkük kentinin güneyindeki Türkmen yoğunluklu Tavuk ilçesine, 27 Ağustos 2019’da havan topu saldırısı gerçekleştirildi.

Saldırıda 2’si çocuk 6 kişi şehit olurken, 10 kişi de yaralandı. İmam Zeynel Abidin köyüne gerçekleştirilen saldırıda, şehitlerden birinin de Türkmen Haşdi Şabi milisi olduğu öğrenildi.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kerkük’e bağlı Tavuk ilçesinde olan saldırıda 6 Türkmen genci şehit edildi. 7 yaralı var. Henüz saldırıyı gerçekleştiren tarafların kim oldukları belli değil.”

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kerkük vilayetine bağlı Tavuk ilçesindeki dini bir mekana dün gece düzenlenen saldırılar sonucunda 6 Türkmen soydaşın hayatını kaybettiği anımsatılarak, 11’inin de yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği bildirildi.

“Kerkük’teki mevcut güvenlik ve istikrar ortamını hedef alan bu menfur saldırıyı kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, dost ve kardeş Irak halkına başsağlığı diliyoruz.” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, Irak hükûmetinin, ülkenin birlik ve beraberliğinin sembolü olan Kerkük’ü hedef alan bu terör eylemlerinin faillerine gereken karşılığı vereceğine inanıldığı kaydedildi.

Irak Türkmenleri
Kerkük
Bunlara da bakın: