Kerimova'nın İsviçre'deki villasında Özbekistan Milli Müzesi'nden çalınan eserler bulundu

Haberler
Oğuzhan Batur
13 Ocak 2020, 16:46
Oğuzhan Batur
13 Ocak 2020, 16:46

Özbekistan yetkilileri eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı, Gülnara Kerimova’nın İsviçre’nin Cenevre şehrindeki villasında ülkeden kaçırılan sanat eserlerini aramaya başladıklarını açıkladı.

Özbekistan Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada; İsviçre, Fransa, Letonya ve diğer ülkelerden yetkililer ile birlikte soruşturmanın yürütüldüğü ifade edildi. Başsavcılık, “Gülnara Kerimova’nın Cenevre’deki evinde 70 sanat eseri tespit edildi ve en konuldu” açıklamasını yaptı.

2013 yılında sürgün edilen Özbek muhalifler Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan Kerimova’nın villasına girerek Özbek Milli Müzesi’nden çalınan sanat eserlerini ifşa etmişlerdi. Özbek yetkililer, Kerimova’nın çeşitli ülkelerdeki evlerinde toplam 33,5 milyon dolar değerinde 985 sanat eserinin bulunduğunu açıkladılar.

Özbek mahkemesi tarafından Aralık 2017’de yolsuzluk, rüşvet, dolandırıcılık, ticaret ve gümrük kurallarını ihlal etme ve diğer suçlamalardan 10 yıl hapse mahkum edilen Gülnara Kerimova’nın ceza süresi, haksız elde ettiği gelirleri ve devlete verdiği zararı geri ödemeyi kabul etmesiyle Temmuz 2018’de 5 yıla indirilmiş ve kendisine ev hapsi cezası verilmişti. Kerimova, mart ayında mahkum edildiği ev hapsi şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle cezaevine transfer edilmişti.