Kerim Has: Türk savunma sanayii Rusya’ya bağımlı olacak

Haberler
_QHA Ankara
26 Mart 2019, 01:46
_QHA Ankara
26 Mart 2019, 01:46

Dr. Kerim Has, Türkiye’nin Rusya’dan satın alacağı S-400 anlaşmasını eleştirdi.

Rusya Uzmanı, Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Kerim Has, S-400 anlaşmasının Türkiye-ABD ilişkilerinin Brunson krizinden daha büyük bir krize sürükleyeceğini ifade ederek sosyal medya hesabından önemli değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın S-400’lerle NATO içerisinde çatlak oluşturmayı hedeflediğini vurgulayan Has’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

“Türkiye’nin halihazırda NATO’ya uyumlu mevcut silah ve savunma sistemlerine entegre edilemeyecek, dolayısıyla etkili ve verimli kullanılamayacak, düşük randımanla çalışacak S-400’ler Rus silahlarına sahip birçok ülkeye karşı kör olacak. S-400 anlaşması Türk siyasilerin açıklamalarının hilafına Rus yetkililerin biraz da istihza ile defalarca dile getirdikleri gibi Türkiye’ye kritik teknolojinin transferi, ortak üretim gibi hususları öngörmüyor.”

“MOSKOVA LEHİNE ASİMETRİ BÜYÜYECEK”

“S-400’ler Türkiye’nin NATO ittifakı ve Batılı ülkelerle arasını daha da açacak ve pek muhtemel ki ABD’nin başta F-35’ler olmak üzere birçok konuda yaptırımlarına kapı aralayacak. S-400’ler Türkiye’ye günümüz dünyasında hamasetten başka bir anlama gelmeyen “tam bağımsızlık” yolunu açmayacak, daha ziyade Türkiye-Rusya ilişkilerinde zaten Moskova lehine olan mevcut asimetriyi daha da büyütecek ve kalıcı hale getirecek. S-400’ler Türkiye’nin başta Suriye, Kırım, Kafkaslar ve Karadeniz bölgesi olmak üzere çevresindeki birçok sorunda kendi çıkarlarına uygun şekilde ama Rusya’ya olası muhalif bir politika izleyebilmesinin önüne set çekiyor/çekecek. Muhtemel ki zamanla Rus askerlerinin Türkiye’deki üslerde daha sıklıkla rastlanmasına ve Türk savunma sanayiinin önemli ölçüde Rusya’ya bağımlı hale gelmesine yol açacak. Zira tek başına Rus S-400’leriyle Türkiye’nin hava savunma güvenliğinin sağlanamayacağı açık.”

“RUSYA MADDİ KAYIP GÖRMÜYOR”

“S-400’ler yoluyla Rusya, NATO içerisinde çatlak oluşturabilmeyi amaçlıyor. Batı’nın düşmanlaştırıldığı NATO üyesi Türkiye’deki nüfuzunu ekstra tek kuruş harcamadan arttırıyor. S-400’lerde “hazır alım” yapılacağı için Türkiye’ye düşük özellikli ihraç modelinin satılmasında teknolojik açıdan Rusya kendisine tehdit görmüyor ve hatta belki Pantsir’ler gibi yeni silah sistemlerini de ileride Türkiye’ye satabilmeyi öngörüyor. Halihazırda Ankara S-400’ler için sanırım $1,1 milyar ödeme yaptığından maliyet karşılanmış durumda, dolayısıyla Rusya maddi bir kayıp da görmüyor.”

“Yaptığı reklamla Rusya özellikle Ortadoğu’daki ABD müttefiki ülkelerdeki silah pazarında da konumunu güçlendirmeye çalışıyor. Rusya S-400’leri Türkiye’nin Suriye, Kırım, Türk Akımı vs konularda kendi çıkarlarına engel olma imkanlarını da minimize etme yolunda kullanıyor. Bunlara pek tabii başka başlıklar da eklenebilir. Ama S-400 sürecinin kimin çıkarlarına daha uygun olduğu zannımca izahtan vareste.”

“TÜRK TOPLUMU ZARAR GÖRECEK”

“Açıkçası, S-400’lerle Türkiye-ABD ilişkilerinin Brunson krizinden daha büyük bir krize gebe olduğu kanaatindeyim. Bu kriz nasıl çözülür bilemem ama siyasi, ekonomik ve güvenlik boyutlarıyla en fazla zararı Türkiye’de iktidardan ziyade toplumun kendisinin göreceğini düşünüyorum.”