Kerç köprüsünü inşa eden şirketlere ödeme yapılmadı

Güncel
Anife Bilal
22 Haziran 2019, 19:27
Anife Bilal
22 Haziran 2019, 19:27

Rusya’nın yasa dışı olarak yaptırdığı Kerç Köprüsünü inşa eden şirketlere henüz ödeme yapılmadığı aktarıldı.

Rusya Devlet Bakanı Vladimin Putin’in arkadaşı Arkadiy Rotenberg’e ait şirket, işgal edilen Kırım’ı Rusya’ya bağlayan ve Kerç boğazının üzerinden geçen köprünün inşaatını yapan şirketlere 400 milyon ruble (6,35 milyon dolar) borçlandı.

“ŞİRKETLER İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ”

Mağdur olan şirketler Putin için hazırladıkları videoda, “40’tan fazla kuruluş hala yaptıkları iş karşılığında ödeme alamadı. Borç 400 milyon rubleyi aşıyor. Şirketler inşaat sürecinin karmaşıklığını ve köprünün en kısa zamanda açılması gerektiğini anlayarak kendi kaynaklarını kullandı, bazen ise borç aldı. Bunun sonucunda şirketler iflasın eşiğine geldi. Birçok kuruma başvurduk fakat, hiç kimseden yardım alamadık.” ifadelerine yer verdi.

Rusya’nın yasa dışı inşa ettiği Kerç köprüsünün açılışı mart 2018’de gerçekleştirildi.

Uzunluğu 19 kilometre olan yasa dışı köprünün inşaatına 2015 yılında başlanmıştı. Ruslar, köprünün inşaat çalışmalarının, iş takviminden 6 ay önce tamamlandığını ileri sürmüştü. Köprünün demiryolu kısmının inşaatı hala devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB), yasa dışı edilen Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 şirkete karşı yaptırım uygulamaya başlamıştı.