"Kendi kardeşlerimiz olan Türk dünyasından da destek bekliyoruz"

Diaspora
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 20:02
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 20:02

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, katıldığı bir televizyon programında, Kırım’a ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı terk edeceğini söyleyen Şahin, “Rusya’nın 16 milyon km kare toprağı var. Daha fazla toprak işgal ederek medeni bir devlet olunmuyor. Güçlü de olunmuyor.” dedi.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 75. YILI

Kırım Tatar Sürgününün 75. yılı olduğunu ifade eden Kırım Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkan Yardımcısı  Mükremin Şahin, 2014 yılında Rusya’nın işgal ettiği Kırım’dan çekileceğini kaydetti. Şahin, Kırım’ın Rusya için büyük bir ekonomik kayba neden olduğunu ve Kırım Tatar halkının bu işgale karşı çıktığını sözlerine ekledi.

RUSYA, KIRIM’A PARA POMPALIYOR

Rusya’nın Kırım’dan çekilmesini talep ettiklerini ifade eden Şahin Rusya’nın Kırım’dan muhakkak çekileceğini belirterek, “Kırım’ın içini çok iyi biliyoruz. Kırım’ın içerisinde bugün işgali destekleyen Ruslar dahi memnun değil. Çünkü artık turist gelmiyor, yatırım yapılmıyor. Bütün uluslararası firmalar oradan çekildi. Ama Rusya oraya para pompalıyor. Orası bir askeri karargaha dönüştü. 100 binin üzerinde yeni asker geldi. Göçmenler getiriliyor. Ne yaparsa yapıyorlar ama sonuç olarak orada yaşayan sivil vatandaş da bundan memnun değil. Burada yaşayan Kırım Tatarları ise buna tamamen karşı.” dedi.

“TÜRK DÜNYASINDAN DA DESTEK BEKLİYORUZ”

Şahin, “Biz bütün insanlıktan destek bekliyoruz. Kırım Tatarları Müslüman bir halk. Bütün Müslüman dünyasından destek bekliyoruz. Ve Kırım Tatarları bir Türk halkıdır. Türkmenler gibi, Türkiye Türkleri gibi, Kazan Tatarları, Özbekler, Kırgızlar, Tatarlar, Uygurlar, Kerkük Türkmenleri gibi bir Türk halkıdır ve Türkçe konuşurlar. Bizim konuştuğumuz dile Kıpçak Türkçesi denir ve Kırım Tatarlarının konuştuğu dil Kıpçak Oğuz Türkçesi karışıktır ve Türkiye Türkçesine en yakın olan bir dildir. Kendi kardeşlerimiz olan bütün Türk dünyasından da destek bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

RUSYA, KIRIM’IN EKONOMİSİNE ZARAR VERİYOR

Rus halkına düşman olmadıklarının altını çizen Şahin, şöyle devam etti: “Ruslardan dostlarımız ve beraber çalıştığımız insanlar da çok. Bugün Rusya’da insan hakları grupları ile çalışıyoruz. Rusya’da, Moskova’da Petersburg’da Kırım Tatar bayrağı açıp oradaki baskıları protesto eden Ruslar var. Bizim Rus halkı ile bir problemimiz yok. Bizim problemimiz Rusya’daki faşist diktatör yaklaşımda. Rusya’nın 16 milyon km kare toprağı var. Daha fazla toprak işgal ederek medeni bir toplum olunmuyor. Güçlü de olunmuyor. Biz Rusya’nın Kırım işgalinin Rus ekonomisine büyük zarar verdiğini söylüyoruz. Bir Rus milliyetçisi, ‘Rusya’nın güçlü olması için kendi tarihi topraklarına çekilmesi ve büyümesi lazım. Suni yayıldığı bir coğrafyada güçlü olamayacak çünkü bu coğrafyayı biz idare edemiyoruz’ diyor. Yani senin 16 milyon km kare toprağın 120 milyon nüfusun var bunun da yüzde 40’ı Rus değil.”