Keçiören'de Cengiz Aytmatov heykelinin açılışı yapıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Aralık 2019, 17:49
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Aralık 2019, 17:49

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin halk yazarı, dünya edebiyatının büyük kalemlerinden mütefekkir, diplomat ve yazar Cengiz Aytmatov’un, 91’inci doğum günü münasebetiyle Ankara Keçiören’e heykeli dikildi.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin önerisiyle Keçiören Belediyesi, yazarın heykeli Cengiz Aytmatov Parkı’na yapıldı.

HEYKELİN AÇILIŞINA ÜST DÜZEY KATILIM

Kırgızistan’ın kahramanı Cengiz Aytmatov’un heykelinin açılış törenine Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, Ankara’da görev yapan büyükelçiler, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), uluslararası kuruluşların temsilcileri, iş adamları, Kırgız ve Türk öğrenciler, basın mensupları ve Türkiye’de yaşayan Kırgız diasporası temsilcileri katıldı.

OLAĞANÜSTÜ BİR EDEBİYAT FİGÜRÜ

Kırgız diplomat Ömüraliyev, Cengiz Aytmatov’u bir sanatçı, düşünür ve zamanının en büyük yazarlarından biri olan olağanüstü bir edebiyat figürü olarak değerlendirdi ve etkinliğin büyük Aytmatov’u herkese bir kez daha hatırlattığını vurguladı. Ömüraliyev konuşmasında, yazarın anısına yapılan etkinliğe aktif olarak katılan konuklara ve yazarın tüm hayranlarına şükranlarını dile getirdi.

Etkinlik, Cengiz Aytmatov’un heykelinin açılış töreni çerçevesinde yapılan konserle sona erdi.