Keçiören Belediye Başkanı Altınok'a Kırım toprağı hediye edildi

12 Temmuz 2019, 13:35

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Ankara Keçiören Belediyesinin yeni seçilen Başkanı Turgut Altınok‘a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarete, Eren’in, Altınok’a sürpriz hediyesi sembolik “Kırım Toprağı” damga vurdu.

Keçiören, Ankara’nın en büyük iki ilçesinden biri ve nüfusu 1 milyona yaklaştı. Türkiye’de 31 Mart 2019’da gerçekleştirilen belediye başkanlığı seçimlerinde, Keçiören’de 10 yıl aradan sonra tekrar aday olarak, seçimi kazanan Turgut Altınok’a tebrik ziyaretleri devam ediyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ve EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren, dün Altınok’u ziyaret ettiler. Samimi havada geçen ziyarette, karşılıklı işbirlikleri ve yeni çalışmalar konuşuldu.

KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI

Ziyarette Büyükelçi Sıbiga, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve Kırım Tatarlarının haklarının korunması için verdiği desteklerden ötürü Altonok’a teşekkür etti. Sıbiga, “Yeni seçilen Keçiören Belediye Başkanı Sn. Turgut Altınok ile pratik etkileşim, Obolon Belediyesi ile kardeşlik anlaşması ve Kırım Gecesi gibi konuları görüştük. Mustafa (Abdülcemil) Kırımoğlu Parkının Keçiören’de olması bizi özellikle sevindirdi.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Sıbiga, Keçiören Belediyesi ile gelecek dönemde sıkı işbirliklerinin devam etmesini arzuladıklarını ifade etti.

KIRIM TOPRAĞI HEDİYE EDİLDİ

EkoAvrasya başkanı Eren, kendisinde 10 yıldır bulunan Kırım toprağının bir kısmını Keçiören Belediye Başkanı Altınok’a hediye etti.

EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren ise, ziyarette Altınok’a sürpriz bir hediye verdi. 10 yıldır sakladığı Kırım toprağının bir kısmını cam kutunun içinde Altınok’a takdim eden Eren, “Kırım Tatarları soydaşlarımız. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun mücadelesini sonuna kadar” destekliyoruz” dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ukrayna ile daha iyi ilişkiler kurmayı arzuladıklarını ve Obolon Belediyesi ile Kardeş Şehir anlaşmasını yakın sürede gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.

KIRIMOĞLU PARKINI AÇMIŞTI

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Kırımoğlu’nu çocukluğundan bu yana bildiğini ifade eden Belediye Başkanı, bir anısını da paylaşarak, “12 yaşımdayken Kırım Tatarları için mücadele eden Kırımoğlu’nun öldüğü öğrenmiştim. Sonraki yıllarda yaşadığını öğrendiğimde çok sevinmiştim. Daha önce de Keçiören Belediye Başkanıyken, ilçemizde Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu parkını yaptık ve açılışa Kırımoğlu da gelmişti.” dedi. Belediye sınırları içinde çok sayıda Kırım Tatar kökenli vatandaşın yaşadığına da dikkat çeken Altınok, işgal altındaki Kırım’daki Kırım Tatarlarının her zaman yanlarında olacaklarını da sözlerine ekledi.

Andriy Sıbiga
Hikmet Eren
Keçiören
Turgut Altınok