Keçi Adası'nda Yunanistan askerleri ve ağır silahlar görüntülendi

Güncel
qha muhabir
22 Haziran 2022, 21:45
qha muhabir
22 Haziran 2022, 21:45

Bodrum Yarımadası’nın 8 kilometre güneybatısındaki Keçi Adası’nda (Pserimos), Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı olarak bulundurduğu askerler ve ağır silahlar görüntülendi. Yunanistan, Ege Denizi’nde provokasyona devam ediyor.

Uluslararası antlaşmalara göre, Onikiadalar’ın hukuki statüsü dışında bırakılan, yerleşime kapalı ve silahsız olması gereken Keçi Adası’na çizilen Yunan bayrağı dikkat çekti. Adada son olarak, Yunanistan’ın provokasyonu gözlendi. Ortaya çıkan görüntülerde, Yunan bayrağının her iki yanında, üstleri kamufle edilen siperlerdeki topçu bataryaları rahatlıkla farkediliyor.

Ege Denizi’nde Onikiadalar olarak bilinen Batnoz, Lipsi, İleriye, Kelemez, İstanköy, İncirli, İstanbulya, İleki, Herke, Kerpe, Çoban, Sömbeki, Rodos ve Meis’in de olduğu bölgede statüsü belirsiz bazı kayalık alanlar, ada ve adacıklar bulunuyor. Bunlardan biri olan Keçi Adası, Bodrum’un Turgutreis Mahallesi’nin yakınında. Yunan unsurlarının Keçi Adası’ndaki yapılaşma çabası, adaya yerleştirilen askerler ve ağır silahlar AA tarafından görüntülendi.

YUNANİSTAN’DAN KEÇİ ADASI’NDA PROVOKASYON

Görüntülerde Keçi Adası’ndaki helikopter pisti, beton bariyer, birbirine benzer prefabrik 4 yapı, nöbet ve gözetleme kuleleri, vericiler, su depoları ve güneş enerjisi sistemleri görünüyor. Siper veya sığınağa benzeyen taş yapıların çevresinde kamuflajlı tek tip kıyafetli Yunan askerleri bulunuyor. Bazı askerlerin yapıların önünde dinlendiği görülürken, devriye atan ve nöbet tutan askerler de dikkati çekiyor.

Uydu fotoğraflarında adanın arkasındaki sahil kısmında bir helikopter pistinin daha olduğu görülüyor. Bu alana inen yolun da demir çapraz bariyerlerle kapatılmış olması fotoğraflara yansıyor.

Öte yandan, uluslararası hukuka göre, yerleşime kapalı olan silahlandırılmaması gereken adalar arasında yer alan Keçi Adası, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in geçen günlerdeki ziyaretiyle gündeme gelmişti.