Kazan Tatarları, Ödüllü yazar Gülsine Galimullina ile İstanbul'da buluştu

Güncel
Aybala Polat
03 Kasım 2020, 18:58
Aybala Polat
03 Kasım 2020, 18:58

Aybala POLAT
QHA Ankara

Türkiye’de yaşayan Kazan Tatar Türkleri, Tataristanlı ünlü gazeteci-yazar Gülsine Galimullina ile tanışmak için İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikte bir araya geldi. Toplantıda yazar Galimullina’nın yurt dışında yaşayan Tatarların muhacirlik hayatlarını konu alan “Dağ Sıcağı” isimli kitabının da tanıtımı yapıldı.

Yazarın yayınlanmış son kitabı olan “Dağ Sıcağı” 2018 yılında Tataristan Devlet Kitap Neşriyatı, Tataristan Kültür Bakanlığı ve TATMEDYA Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından ortak düzenlenen yılın kitabı yarışmasında 3. olarak Tataristan edebiyat dünyasında büyük başarı kazanmıştı.

Eserin ana karakteri olan Belçika Tatarları Cemiyeti Başkanı Liliye Veliyeva’nın da iştirak ettiği toplantıya Galimullina ile tanışmak için Türkiye’de yaşayan Kazan Tatarları, Tataristan, İsveç, Kazakistan Orenburg, Birleşik Arap Emirlikleri, Afrika ülkeleri ve Özbekistan’dan gelen çok sayıda misafirler de katıldılar. Ayrıca etkinlikte, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi yönetimi de konuk olarak yer aldı.

KAZAN TATAR TARİHİYLE İLGİLİ SERGİ AÇILDI

Toplantıda Kazan Tatarlarının önemli yazarlarının da eserlerinin bulunduğu bir kitap sergisi açıldı. Kazan Tatarı Gazeteci Ruşaniye Altay’ın sunumuyla gerçekleşen etkinlik Kazan Tatar geleneksel türküleri söylenerek oldukça keyifli bir şekilde devam etti. Bir yandan Tatar halk oyunları, Tatarca bilmeceler oyunu ve sürprizli açık arttırmalar ile konuklara tatar eğlenceleri gösterilirken Kazan Tatarlarının geleneksel yemekleri de ikram edildi.

Programda, Türkiye’de yaşayan İdilboyu Tatarları adına iş adamı Fazıl Özen bir konuşma yaptı. Özen konuşmasında, bu toplantının İstanbul’da düzenlenmesinin Tatar ve Türk dünyasının birlik ve beraberliğine katkı sağlaması açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti. Türkiye Tatarlarının yaşlı kuşağını temsilen söz alan Feyzi Kanra’da konuşmasında Türkiye’deki Tatar köyleri hakkında bilgiler verdi. Etkinlik Kazan Tatar Türklerinin gayri resmi milli marşı olan Gabdulla Tukay’ın “Ana Dili” şarkısının söylenmesi ve şükür duası ile sona erdi.