Tatar şair Tukay, İzmir'de anılacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 15:56
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 15:56

Türk dünyasının önemli şairlerinden Abdullah (Gabdulla) Tukay, İzmir’de anılacak.

28 Nisan 2019 tarihinde 13.00-17.00 saatleri arasında İzmir Gençlik Tiyatrosu Salonunda (Fuar Alanı, Kültürpark) İzmir Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile “Gabdulla Tukay Anma Günü ve Şiir Bayramı” etkinliği düzenlenecek.

İzmir Tatarlar Derneği’nin düzenlediği etkinlikte şairin hayatı akademisyenler tarafından anlatılacak ve şiirleri okunacak. Türkiye’de öğrenim gören Tatar öğrenciler Tukay’ın şiirlerinden bestelenmiş şarkıları seslendirecek. İzmir Tatarlar Derneği Başkanı Behzat Aktaş etkinlikle ilgili olarak: “Gabdulla Tukay, Tatar halkının milli özelliklerini hem şiirlerinde hem de yazılarında geleceğe aktarmış önemli bir kişidir. Kısa ömründe bu denli halkına hizmet eden bir şairi anacağımız bir program olacak.” açıklamasında bulundu.

PROGRAMDA YER ALAN ETKİNLİK VE SUNUMLAR

Programda Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstisusu Öğretim Görevlisi Dr. Leysan Şahin Tukay’ın hayatının köşe taşlarını anlatacak. Rusya Bilimler Akademisinden M. Gorki Dünya Edebiyatı Enstitüsü’nden Prof. Dr. Alfina Sibgatullina ise Tukay’ın eserlerinin Tatar kültüründeki rolünü anlatacak. Yüksek lisansını Kazan Tatarcası üzerine yapan Ayarsız dergisi yazarı Ahmet Balcı da bir Türk gencinin bakışı ile Tukay’ı ele alan bir sunum yapacak. Kültürlerini hiçbir zaman unutmayan, Manisa Gürsu köyünde yaşayan Kazan Tatarları da yıllardır korudukları Tatar müziğinin örneklerini sergileyecek. Etkinlikte geleneksel Tatar yemekleri de ikram edilecek.