Kazan Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev açlık grevi ilan etti

Güncel
E. K.
03 Şubat 2021, 13:09
E. K.
03 Şubat 2021, 13:09

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, açlık grevi ilan etti. Zakiyev, merkezin kapatılmasını protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinden itibaren açlık grevine başladı. 66 yaşındaki Zakiyev, önünde başka bir seçeneğin olmadığı için bu kararı aldığını kaydetti.

Kazan Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığının, Tatar İçtimai Merkezinin aşırı örgüt olarak tanınarak kapatılması talebini protesto etmek için bugünden itibaren açlık grevine başlama kararı aldı.

“TATAR İCTİMAİ MERKEZİ, TATAR HALKININ HAKLARINI SAVUNAN TEK KURULUŞTUR”

Zakiyev’in açlık grevine başlayacağına ilişkin 2 Şubat günü yaptığı açıklamada, “En uzun ömürlü Tatar milli teşkilatının (1989’da kuruldu) kınanmasının, Tatar halkına karşı saygısızlık ifadesi olarak kabul ediyoruz. Tatar İçtimai Merkezi, Tatar halkının haklarını sürekli olarak savunan tek kamu kuruluşudur. Tatar İçtimai Merkezi, 1989’dan beri Tataristan’ın devleti için, Tatar dilinin devlet dili olarak statüsü için, Rusya’da federalizmin güçlendirilmesi için, Rusya halklarının anayasal hakları için usanmadan mücadele ediyor.” ifadelerini kullandı. 66 yaşındaki Farit Zakiyev, başka seçenek olmadığı için açlık grevi ilan ettiğini belirtti.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığı, Tataristan Yüksek Mahkemesine, Tatar İçtimai Merkezinin aşırı örgüt olarak tanınmasına ilişkin başvuru gönderdi. Kazan Tatarlarının kurduğu Tatar İçtimai Merkezine, Kasım 2020’de Rusya Ceza Kanunu’na göre ön soruşturma açılmıştı. Başkan Farid Zakiyev, 15 Ocak günü yaptığı açıklamada, Tataristan Savcılığından merkezin aşırılık yanlısı olarak tanınmasını ve tasfiye edilmesini talep eden bir mektup aldığını bildirdi.

TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ HAKKINDA ÖN SORUŞTURMA AÇILDI

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farid Zakiyev, Kasım 2020’de kurum hakkında Rusya Ceza Kanununun 282. maddesi (nefreti kışkırtma, insan onurunun aşağılama) uyarınca ön soruşturma başlatıldığını bildirmişti. Soruşturma, merkezin 2019 yılında düzenlediği mitingde yapılan konuşma nedeniyle açıldı.

Öte yandan Rus polisi, Zakiyev’e devamlı baskı uyguluyor. Geçen sene içinde Zakiyev hakkında üç defa idari dava açıldı. Zakiyev iki kere para cezasına ve bir kere 60 saat mecburi hizmet cezasına çarptırıldı.