Kazan'da Tataristan Anayasası Günü'nde protesto eylemi: Tatar dili için mücadele!

07 Kasım 2019, 17:46

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyetinde 6 Kasım 2019 tarihinde Tataristan Anayasasının kabul edilişinin 27. yıl dönümü dolayısıyla protesto eylemi düzenlendi.

Tatar Toplum Merkezi tarafından organize edilen eyleme yaklaşık 70 kişi katıldı.

Eylemciler, “1990 tarihli Kararnameye dayanarak kabul edilen 1992 tarihli Anayasa geri getirilmeli”, “6 Kasım Anayasa Günü, bayramınızı kutluyoruz”, “Tatar dili için mücadele; Tataristan devleti için yapılan müdahale”, “Tataristan’daki tüm devlet yetkilileri ve kamu çalışanları Tatar dili bilmelidir. Tataristan Anayasasının 8. Maddesinin yerine getirilmesini talep ediyoruz” yazılı pankartları açtı.

Dünya Tatar Merkezi Yönetim Başkanı Farid Zakiyev yaptığı konuşmada, “Tatarlar egemenlik şansını kaçırdılar. Tarih tek bir şans verir. 90’ların başında Tatarlara şans verilmişti ve onlar bunu kaçırdı. Şu an ise Cumhuriyetimizden bir tek ismi kaldı, Cumhurbaşkanımız ise sıradan federal bir yetkili.” diye konuştu.

Kremlin’de bölgeleri güçlendirmek adına yeni bölgeler oluşturma ihtimalinden söz edildiğini belirten Zakiyev, şu an Tataristan Cumhuriyeti’nin tasfiye edilmesi tehlikesinin çok büyük olduğunu da dile getirdi.

TATARİSTAN ANAYASASI

1990 yılının 30 Ağustos tarihinde Tataristan Parlamentosu Yüksek Şurası, Tataristan’ın Devlet Egemenliği Beyanatını kabul etmiş ve Tataristan’ın bağımsızlığını ilan etmiştir. 1991 yılının sonunda Sovyetlerin çöküşünden sonra Tataristan’ın bağımsızlığı Rusya tarafından tanınmamış ve Tataristan referanduma gitme kararı almıştır. 21 Mart 1992 tarihinde gerçekleşen halkoylamasında halkın yüzde 61,4’ü Tataristan’ın bağımsızlığı yönünde oy kullanmıştır. 21 Mart tarihinde halktan gelen güvenoyuna dayanarak Tataristan kendi anayasasını hazırlamış ve anayasa Tataristan Parlamentosu’nda 6 Kasım 1992 tarihinde kabul edilmiştir. Tataristan Anayasasında; anayasanın halk oylaması sonucuna göre kabul edildiği, Tataristan’ın egemen demokratik bir devlet olduğu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin resmi dillerinin eşit haklara sahip Tatar ve Rus diller olduğu belirtilmişti.

1992 yılında kabul edilen Tataristan Anayasası aradan geçen yıllar içerisinde birçok defa değiştirilmişti. Tataristan Anayasasına en büyük darbe 2002 yılında yapıldı. 2002 yılında “yeni redaksiyon” bahanesiyle ikinci Tataristan Anayasası kabul edilmişti. Bu bağlamda Tataristan Anayasasının içinden birçok önemli madde çıkarılmıştı.


KAZAN
protesto
Tataristan
Bunlara da bakın: