Kazan’da 2019 yılı Altın Orda Yılı ilan edildi

Güncel
Ömer Kaya
22 Mart 2019, 13:08
Ömer Kaya
22 Mart 2019, 13:08

Tataristan’ın başkenti Kazan’da Azatlık Tatar Gençleri Birliği, 2019 yılını “Altın Orda Yılı” ilan ettiklerini duyurdu.

“2019, TÜRK DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ BİR YIL!”

Teşkilatın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2019 yılı tüm Avrasya ve özellikle de Türk dünyası için önemli bir yıl. 750 yıl önce, Moldova’dan Altay’a ve Volga’dan Aral Denizi’ne kadar geniş bir bölgede yeni bir devlet ortaya çıktı: Tarihte Altın Orda (Altın Ordu)  olarak bilinen Cuçi ulusu. Altın Orda, günümüz Türk halklarının çoğunun oluştuğu beşik oldu: Tatarlar, Kazaklar, Özbekler, Karakalpaklar, Nogaylar, Kırgızlar, Kırım Tatarları, Kumıklar, Karaçaylar, Balkarlar, Başkurtlar…Altın Orda medeniyeti, bu halkların çoğunun devletçiliği için başlangıç noktası olmuştur. Bu, büyük askeri zaferlerin, bilimdeki ilerlemenin, yüksek kültür alanındaki kazanımların, farklı halkların ve dinlerin uyumlu şekilde bir arada bulunmasının bir sembolü idi.” ifadelerine yer verildi.

“AMACIMIZ ALTIN ORDA’NIN BİLİNMESİ VE TARİHSEL HAFIZASININ, GEÇMİŞİMİZLE İLİŞKİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ”

İdel.Realii sitesinin haberine göre, son zamanlarda Altın Orda’nın tarihi ve kültürel mirası hatırasının kasıtlı olarak çarpıtıldığını ifade eden aktivistler, Türk takvimine göre yeni yılın başladığı 21 Mart günü, Nevruz Bayramı vesilesiyle Azatlık Tatar Gençleri Birliği’nin 2019 yılını Altın Orda yılı ilan etme kararı aldığını kaydederek, “Amacımız: Altın Orda’nın tarihinin ve kültürünün popülerleşmesi, milli bilincin yükseltilmesi, Altın Orda’nın mirasçıları olan halkların birliğinin güçlendirilmesi, tarihsel hafıza ve kendi geçmişimize olan ilginin güçlendirilmesi” diye bildirdi.

Bir tarafında Altın Orda devletinin amblemi ve diğer tarafında Tataristan’ın amblemi olan bayrakları dağıtan gençler, yılın devamında Altın Orda’nın tarihi mirasını ve kültürünü tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

Azatlık, tüm sivil toplum örgütleri ve akademik kurumları bu kampanyaya katılmaya davet etti.