Kazakistanlılar, sosyal medyada Tokayev'in skandal sözleri için özür diliyor

06 Aralık 2019, 19:37

Twitter ve İnstagram üzerinden örgütlenen Kazakistan vatandaşları, Cumhurbaşkanı Tokayev’in skandal Kırım ve Doğu Türkistan ifadeleri için, “Onun Adına Özür Dileriz” flaşmob etkinliği başlattı.

Etkinlik katılımcıları, “ilhak edilen kelimesi Kırım için kullanılan çok ağır bir tabirdir” diyerek Kırım’daki Rus işgaline destek veren Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev adına Ukrayna halkından özür diledi.

Etkinlik, Nur Sultan’daki Ukrayna Büyükelçiliğine gelerek, Cumhurbaşkanının Kırım’ın işgali ile ilgili sözlerden dolayı özür dilemek isteyen ressam Ashat Ahmedyarov’un gözaltına alınmasının ardından başladı. Ahmetyarov, Kırım’daki işgali reddeden Tokayev’in sözleri için Ukrayna’dan özür dilemek istediğini açıklamış ancak görevlilerin onun pankart açması ve konuşmasına izin vermemişti.

KAZAKLAR, SOSYAL MEDYADA KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİĞİNİ VURGULUYOR!

Sosyal medyadan örgütlenen Kazakistan vatandaşları, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiğini ve Kırım’ın geçici olarak Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna’nın toprağı olduğunu yazıyor.

“TOKAYEV’İN SÖYLEDİKLERİNDEN UTANIYORUM”

Aktivistlerden biri, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “#OnunAdınaÖzürDileriz (ukr. #vıbaçtezanyogo) flash mobuna katılıyorum. Ben Kazakistan vatandaşıyım ve Tokayev’in söylediklerinden dolayı utanıyorum. Ukrayna ile dayanışma içerisinde olduğumu belirtiyorum ve Kırım’ı, geçici olarak Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna’nın bir parçası olarak görüyorum”  ifadelerini kullandı.

Kazakistan
Kırım
SKANDAL
Tokayev
Bunlara da bakın: