Kazakistanlı aktivist Erlan Suleymanov: Protestolara karşı internet erişimi engelleniyor

Güncel
_QHA Ankara
05 Ocak 2022, 15:21
_QHA Ankara
05 Ocak 2022, 15:21

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde başlayan akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayılarak Almata’da da ve ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüşerek gittikçe kötüye gidiyor.

Kazakistan’daki protestolara karşı Nur Sultan yönetimi, ülkedeki internet erişimini engelledi ve sosyal medya platformlarını da kısıtladı. Kazak vatandaşı ve blog yazarı Erlan Suleymenov, Kazakistan’daki son durumla ilgili QHA’ya açıklamalarda bulundu. Kazakistan’ın daha önce de hükumete karşı gösterilere sahne olduğunu kaydeden Kazak aktivist Suleymanov konuya ilişkin, “İlk olarak 2 Ocak’ta akaryakıt fiyatlarındaki artışa karşı halk sokaklara döküldü. Ardından hükumetin istifa talebi de eklendi, protestocular mevcut hükümeti eleştiri yağmuruna tuttu.” ifadesini kullandı.

“KAZAKİSTAN’DA İKTİDAR KENDİ HALKINDAN KORKUYOR”

Blog yazarı Suleymanov, “Kazakistan devleti, protestoculara karşı, internet erişimine engellemeye başladı. Örneğin, Telegram, Facebook, Instagram’ı gibi birçok sosyal ağları engelledi. Ardından TikTok, WhatsApp engellendi ve hala da sosyal medya durmuş halinde. Bu bir hükumet uygulamasıdır. Bir şey olduğunda anında interneti kapatırlar, web sitelerini, tüm sosyal ağları engellerler. İktidar kendi halkından korkuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca Süleymanov, Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı 2019 yılında da benzer şekilde internete erişiminin kesildiğini bildirdi. Aktivist Süleymanov iktidarın ana muhaliflerinden birisi olarak görülen Muhtar Ablyazov ile ilgili, “2018 – 2019 yılında her akşam 20:00 – 22:00 saatleri arasında Youtube çalışmadı. Çünkü bu arada, Kazakistan’da herkes tarafından desteklenmeyen muhalif politikacı Muhtar Ablyazov yayındaydı. İktidar o zamanda engellemişti ve bugün de aynı sistemi uyguluyor.” dedi.

KAZAK HALKI İKTİDARDAN MEMNUN DEĞİL

Erlan Süleymanov, insanların son dönemde Kazakistan’daki iktidara karşı çok fazla memnuniyetsiz olduğunu vurguladı. Yükselen fiyatlardan hükumetin istifasına kadar taleplerin gün geçtikçe arttığını vurguladı. Ayrıca, Süleymanov, protestocuların tesadüfen ortaya çıkmadığınının altınız çizerek,  “Gıda, yakıt fiyatlarının artış gösterdiği ve yüksek enflasyon halkı sokağa döktü. Vatandaşlar son derece rahatsız. Kazakistan’daki siyasi rejim 30 yıldır değişmiyor. Halk iktidarın değişmeyen kadrosundan bıktı.”dedi.

Нет описания.

KAZAKİSTAN’IN BİRÇOK ŞEHRİNDE GERİLİM ARTARAK DEVAM EDİYOR

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zamlar nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkı sabır ve itidale davet ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da, ülkedeki son durum hakkında bilgi notu paylaştı. Öte yandan, Kazak medyası, Almata’da göstericilerin belediye binasını ele geçirdiğini bildirdi.

Resim

ALMATA’DA HALK BELEDİYE BİNASINI ELE GEÇİRDİ!

Protestolar ülke genelinde ve özellikle ülkenin en büyük şehri Almata’da gösteriler devam ediyor. Almata’da halkın askerle çatıştığı ve belediye binasını ele geçirdiği Kazakistan medyasına yansıdı.