Türkiye Diyanet Vakfından Kazakistan'da iftar

Güncel
_QHA Ankara
16 Mayıs 2019, 14:53
_QHA Ankara
16 Mayıs 2019, 14:53

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakistan’ın Almatı kentinde iftar programları düzenlendi.

Talgar ilçesinde Türk, Uygur, Rus, Ahıska ve Özbek öğrencilerin eğitim gördüğü Özel Talgar Yatılı Lisesinde düzenlenen programa Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Galip Akın, TDV Hac ve Umre Muhasebe Müdürü Akif Ertekin, Okul Müdürü Dildar Badalova ile 240 öğrenci katıldı.

KAZAKİSTAN’DA 5 BİN KİŞİLİK İFTAR

Duaların okunmasının ardından oruçlar açıldı.
Akın, yaptığı konuşmada, iftar programına katılan öğrencilere teşekkür etti.

“Sizler olmasaydınız bizler bu iftarı veremezdik” diyen Akın, “Din Hizmetleri Müşavirliği olarak bu yıl ramazan ayında Kazakistan’da 5 bin kişilik iftar veriyoruz. Sizleri bu program dışında tabii ki bırakamazdık. Sizlerin yeri çok özeldir. Sizlerin sayesinde bu güzel etkinliği yapıyoruz.” dedi.

93 ÜLKEDE 323 BÖLGEDE

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu yıl 93 ülkede 323 bölgede ramazan programları düzenlediklerini aktaran Akın, dünyanın her yerinde kardeşlik köprüsü kurmayı amaçladıklarını dile getirdi. TDV Hac ve Umre Muhasebe Müdürü Ertekin ise kendilerini Kazakistan’da misafir eden herkese teşekkür etti.

Türk halkının selamlarını Kazakistan’a getirdiklerini ifade eden Ertekin, Kazakistanlı öğrencilerle aynı sofrada oruç açmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

ALMATI MERKEZ CAMİSİ’NDE 500 KİŞİLİK İFTAR

Okul Müdürü Dildar Badalova da, okullarını ziyaret ederek öğrencilerle iftar yapan Türkiye Diyanet Vakfı yetkililerine teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından dua edildi.

Bununla birlikte Almatı Merkez Camisi’nde de 500 kişilik iftar programı düzenlendi.