Kazakistan yetkilileri, Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgeleri tanımayacağını söyledi

Güncel
qha muhabir
05 Nisan 2022, 22:12
qha muhabir
05 Nisan 2022, 22:12

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi, Kazakistan’ın Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgeleri tanımayacağını ve Rusya’nın Batı yaptırımlarını atlatmasına aracılık etmeyeceğini belirtti.

Kzakistan’da 5 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen hükumet toplantısı sonrası, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkan Yardımcısı Timur Süleymanov’un açıklaması hakkında yorum yapan Muhtar Tleuberdi, “Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini tanımıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkan Yardımcısı Timur Süleymanov, 29 Mart’ta verdiği bir röportajda Kazakistan’ın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek, Kırım’ın ilhakını ve Ukrayna’nın doğusundaki sözde “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçı bölgelerinin bağımsızlığını tanımadığını ve tanımayacağını ifade etmişti.

KAZAKİSTAN, RUSYA’NIN YAPTIRIMLARI ATLATMASINA YARDIM ETMEYECEK

Muhtar Tleuberdi, Kazakistan’ın, Rusya’nın Batı yaptırımlarını atlatmasına aracılık etmeyeceğini, ancak Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde Rusya ile işbirliğine devam edeceğini de sözlerine ekledi.