Kazakistan uranyumu muhafazaya başladı

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ekim 2019, 17:18
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ekim 2019, 17:18

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumlarının ilk bölümü muhafaza edilmek için Doğu Kazakistan’daki Öskemen şehrindeki uluslararası uranyum bankasına ulaştırıldı.

BARIŞ ENERJİSİ OLARAK KULLANILACAK

İlk parti malzeme Fransız Orano-Cycle şirketi tarafından teslim edilirken, Kazak yetkililerce yakıt bankasının barış enerjisi olarak kullanılacağını bildirildi.

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in inisiyatifiyle düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum bankası, 2017 yılında Öskemen kentindeki Ulba Metalürji Fabrikası bünyesinde açılmıştı. Uluslararası uranyum bankasında, nükleer elektrik santralleri reaktörleri için yakıt hazırlanması amacıyla yüksek ısıda gaz haline gelmiş şekliyle (hekzaflorür) 90 metrik tona kadar düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum muhafaza edilecek.

BİRÇOK BİLİM İNSANI ARAŞTIRMALAR İÇİN KAZAKİSTAN’A AKIN EDECEK

Bu çerçevede ilk parti malzeme, 16 Ekim 2019’da Fransız Orano-Cycle şirketi tarafından önce St. Petersburg limanına, daha sonra da demiryolu ile Öskemen şehrindeki uluslararası yakıt bankasına ulaştırıldı.

Yetkililer, dünyadan birçok bilim insanının araştırmalar için Kazakistan’a akın edeceğini, çünkü Kazakistan’ın nükleer çalışma altyapısının olduğunu ve projenin diğer bir önemli amacının ise yüksek teknoloji transferinin Kazakistan üzerinden yapılacak olması olduğunu kaydetti.