Kazakistan Savunma Bakanı, 15 kişinin öldüğü patlamadan sonra istifa etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 13:46
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 13:46

Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev, ülkedeki bir askeri mühimmat deposunun patlaması sonucu 15 kişinin hayatını kaybetmesi sebebiyle istifa etti.

Kazakistan’da 26 Ağustos 2021 tarihinde ülkenin güneyindeki Jambıl eyaletine bağlı Bayzak ilçesindeki askeri birliğin mühimmat deposunda çıkan yangın ve art arda yaşanan patlamalar sebebiyle askeri personel ve kurtarma ekibinde görevli 15 kişi yaşamını yitirdi, 100’e yakın kişi de yaralandı. Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev, patlamaların meydana geldiği 26 Ağustos günü gazetecilere istifa etmeye hazır olduğunu ancak kararın üstleri tarafından verileceğini söyledi.

KAZAKİSTANLI BAKANIN İSTİFASI KABUL EDİLDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Berik Uali, dün açıklamada bulunarak Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, Savunma Bakanı Yermekbayev’in istifa mektubunu kabul ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Tokayev, Savunma Bakanlığında düzenlenen devir teslim törenine katıldı. Törende konuşan eski bakan Yermekbayev, Tokayev’den, patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarından ve yaralılardan özür diledi.


İsifası kabul edilen Nurlan Yermekbayev’in yerine Cumhurbaşkanı Tokayev’in imzaladığı kararnameyle Savunma Bakanı Yardımcısı Murat Bektanov getirildi. Tokayev’in göreve getirilen yeni bakana, askeri cephaneliklerin modern teknolojik ekipmanlarla donatılmış daha güvenli ortamlara taşınması talimatını verdiği öğrenildi.

İlgili haber: Kazakistan’da askeri mühimmat deposu patladı

Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev ise 15 kişinin hayatını kaybettiği ve 98 kişinin de yaralandığı kaza sonrasında 29 Ağustos gününü Ulusal Yas ilan etmişti.