Kazakistan sandık başına gidiyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Haziran 2019, 17:11
Mehmet Berk Yaltırık
08 Haziran 2019, 17:11

Kazakistan, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 2019 martındaki istifasının ardından yeni cumhurbaşkanını seçmek için 9 Haziran 2019’da sandık başına gidiyor

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK), ülke genelinde tüm seçim merkezlerinin oy kullanımına hazır olduğunu duyurdu. 11 milyon 947 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede Kazakistan vatandaşları yarın 07.00-20.00 saatleri arasında 9 bin 970 seçim merkezinde oy kullanacak. Yurt dışındaki Kazakistan vatandaşları da 51 ülkede kurulan 64 sandıkta oy kullanabilecek.

Oy sayımının seçim süreci sona ermesinden sonra 12 saat içinde yapılacağı, bir hafta içinde de seçim sonuçlarının yayımlanarak seçilen cumhurbaşkanının Merkez Seçim Komisyonu tarafından kaydının yapılması öngörülüyor.

CÖMERT TOKAYEV DE ADAYLAR ARASINDA

Seçimlerde Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in mart ayında istifa etmesinin ardından geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Kasım Cömert Tokayev de dahil olmak üzere toplam yedi aday yarışacak.

Seçimde yarışacak adaylar ve partiler şöyle; Komünistler Halk Partisi adayı Jambıl Ahmetbekov, Kazakistan Demokratik Partisi ‘Ak Yol’ adayı Daniya Yespayeva, ‘Millet Kaderi’ (Ulıt Tagdırı) adayı Amirjan Kosanov, Halk Demokratik Vatansever Partisi ‘Köy’ (Auıl) Toleutay Rahimbekov, Kazakistan Sendikalar Derneğinin adayı Amangeldi Taspihov, iktidardaki Nur Otan Partisi adayı Kasım Cömert Tokayev ve ‘Büyük Bozkır Kartalları’ (Ulı Dala Kırandarı) Toplumsal Birliği adayı Sadibek Tugel.

MSK seçimleri uluslararası örgütler ve yabancı ülkelerden binin üzerinde gözlemci ve 500’e yakın yerel ve yabancı basın mensubunun izleyeceğini duyurdu.