Kazakistan, Rusya'nın yaptırımlardan kurtulması için yardım etmeyecek

Güncel
Manas
01 Nisan 2022, 21:51
Manas
01 Nisan 2022, 21:51

Kazakistan, Rusya’nın Avrupa Birliği ve ABD tarafından uygulanan yaptırımları atlatmasına yardım etmeyecek. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Timur Süleymanov yaptığı açıklamada, başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinin Rusya’ya karşı yaptırımlarına uyacağını dile getirdi.

İşgalci Rus ordusunun uluslararası hukuku çiğneyerek Ukrayna’ya karşı acımasızca saldırmasının ardından Rus ekonomisi çok ciddi darbelerle karşı karşıya kaldı. Kazakistan, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısı sebebi ile uygulanan Batı yaptırımlarını aşmasına yardım etmeyeceğini duyurdu. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi tarafından, finansaldan teknolojiye tüm kısıtlamalara uyma sözü verildi.

Казахстан отказался помогать России обходить санкции

SÜLEYMANOV: KAZAKİSTAN, RUSYA’NIN YAPTIRIMLARINI ATLATMAK İÇİN BİR ARAÇ OLMAYACAK

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Timur Süleymanov, “Kazakistan, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve AB’nin (Avrupa Birliği) Rusya’ya yönelik yaptırımlarını atlatmak için bir araç olmayacak. Yaptırımlara uyacağız. Rusya, Belarus ve diğer ülkelerle ekonomik bir birliğin parçası olmamıza rağmen, aynı zamanda uluslararası toplumun da bir parçasıyız.” ifadesini kullandı.