Kazakistan, Rusya'dan benzin ithalatını yasakladı!

31 Mart 2020, 18:32

Kazakistan, ihracatı artırma önlemleri kapsamında Rusya’dan benzin ithalatını geçici olarak yasakladı.

Kazakistan Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin benzin ihracatını artırmaya yönelik tedbirler alındığı belirtilerek, “Kazakistan, Rusya’dan benzin, dizel ve havacılık yakıtı ithalatını geçici olarak yasaklıyor.” ifadesine yer verildi. Kazakistan’da bir yılda üretilen yaklaşık 90 milyon ton petrolden 17 milyon tonu ülkede rafine ediliyor.

KAZAKİSTAN HÜKUMETİ EKONOMİYİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR

Kazakistan ekonomisi düşük petrol fiyatları ve koronavirüs nedeniyle zor günler geçiriyor. Kazakistan hükumeti bu şoku atlatabilmek için bir dizi ekonomik destek planları açıkladı. Brent petrolün varil fiyatının 15 Mart 2020’de yaklaşık 31 dolara gerilemesinin ardından, dolar/tenge 405’e yükselirken, Milli Banka, faiz oranını yüzde 12’ye çıkarmıştı.

Tokayev, OHAL nedeniyle gelir kaybına uğrayan 1,5 milyon vatandaşa yaklaşık 100 dolar tutarında aylık ödeme yapılması ve kredi ödemelerinde kolaylıklar getirilmesi talimatı verdiğini dile getirdi. Tüm zorluklara rağmen durumun “felaket” olarak nitelendirilemeyeceğini söyleyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Tüm rezervlere sahibiz. Krize karşı önlem paketinin büyüklüğü, vergi kolaylıkları ve yerel düzeyde destekler hariç 10 milyar doları bulacak. Şüphesiz krizin üstesinden geleceğiz.” dedi.

Kazakistan
Rusya
Bunlara da bakın: