Kazakistan Parlamentosu, Nazarbayev'in ömür boyu Güvenlik Konseyi Başkanlığını kaldırdı

Güncel
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 14:14
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 14:14

Kazakistan Senatosu, ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in siyasi yetkilerini öngören yasa tasarısına yapılan bir takım değişiklikleri kabul etti. Kazakistan Parlamentosu, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Güvenlik Konseyi ile Kazakistan Halk Asamblesindeki ömür boyu başkanlık görevini kaldırdı.

Kazakistan Parlamentosu Meclisi, 19 Ocak 2022 tarihinde yapılan toplantıda, Nursultan Nazarbayev’in Halk Meclisi ve Güvenlik Konseyi’ndeki ömür boyu başkanlık görevinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı. Bundan önce Nazarbayev’in Nisan 2021 tarihinde Kazakistan Halk Meclisi’ndeki başkanlık yetkilerini mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev’e devrettiği bildirilmişti. Nazarbayev, Ocak ayı başında yaşanan protestolar sırasında da Güvenlik Konseyi’ndeki başkanlık görevini Tokayev’e devretmişti.

NAZARBAYEV’İN ÜLKENİN İŞ VE DIŞ POLİTİKALARINI KOORDİNE ETME YETKİSİ KANUN DIŞINDA TUTULDU

Kazakistan Senatörü Lyazzat Sülayman, “Senatörler, Güvenlik Konseyi ve Kazakistan Halk Meclisi’ne devlet başkanının başkanlık etmesi gerektiği yönündeki mevzuat değişikliklerini desteklediler. Aynı zamanda, senatörler tasarının görüşülmesi sırasında bir değişiklik daha yaptı. Dış ve iç ana yönlerdeki girişimlerin Elbaşı ile koordine edilmesi kuralı, ‘Birinci Cumhurbaşkanına Dair’ kanunun dışında tutulmuştur. Böylece Senato, mevzuat değişikliklerini kavramsal olarak onaylamış ve bu değişiklikle projenin Meclis’e iade edilmesine karar vermiştir.” ifadesine yer verdi.

Первый Президент Казахстана продолжает оставаться ядром евразийской  интеграции - Айдос Укибай

AYDOS UKİBAY: NAZARBAYEV VE TOKAYEV’İN BÖLÜNME İDDİASI ASILSIZ

Kazakistan’ın kurucu başkanı Nazarbayev’in basın sekreteri Aydos Ukibay, 3 Ocak 2022’deki yaşanan olaylarla ilgili, durumun oldukça kötüye gittiğini kaydederek, “Nazarbayev ‘Güvenlik Konseyi başkanlığı görevini cumhurbaşkanına devretmeye karar verdi, çünkü huzursuzluk ve terörün bir an önce yapılması gerektiğini çok iyi biliyordu.” dedi.

Ayrıca Ukibay, Nazarbayev ve Tokayev’in her zaman “barikatların aynı tarafında” olduklarını kaydederek, “Nazarbayev ve Tokayev’in aralarında iddia edilen bir bölünme hakkında yayılan söylentiler asılsız.” dedi. Ukibay bunu, siyasi durumu istikrarsızlaştırma ve devletin anayasal temellerini baltalama girişimi olarak nitelendirdi.

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev 5 Ocak 2022’de ulusa sesleniş konuşması yaptı ve Kazakistan Güvenlik Konseyi başkanı olarak göreve başladığını duyurdu. Bu görevi, ülkede Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev yürütüyordu.

Ülkede protestocular, Almata ve Aktöbe’deki belediye binalarını ele geçirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Nur Sultan’da 5 Ocak 2022 saat 16:00’dan itibaren olağanüstü hal ilan kararını imzaladı. Sokağa çıkma yasağı başkentte 23:00-07:00 saatleri arasında başladı. Olağanüstü hal 19 Ocak gece yarısına kadar yürürlükte kaldı. Kazakistan’da 5 Ocak 2022 itibarıyla tüm yurtta OHAL ilan edildi. Kazakistan kolluk güçleri, göstericilere sert müdahale etti.