Kazakistan, kripto para madenciliğinin neden olduğu elektrik açığı ile nükleer santral inşa ederek mücadele edecek!

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Aralık 2021, 09:58
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Aralık 2021, 09:58

Çin hükumetinin kripto para madenciliğini resmi olarak yasaklamasından hemen sonra elektriğin ucuz olduğu Kazakistan’da, kripto para madenciliğinin yol açtığı enerji açığı krizi büyüyor. Kazakistan, söz konusu krizle mücadele etmek için nükleer santral inşa etmeyi planlıyor.

Kazakistan’daki yetkililer, kripto para madenciliğinin hızlı büyümesinin ardından bir nükleer santral inşa etmeyi düşündüklerini açıkladı. Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliev (Magzum Myrzagaliev), hükumetin şu anda kapasite açığını kapatmaya yardımcı olabilecek bir termik santral için iki yer düşündüğünü açıkladı. Mevcut durumda, ülkedeki santrallerin yaklaşık yüzde 70’i kömürle çalışıyor. Kazakistan, dünyanın en büyük uranyum madencisi ve on yıldan fazla bir süredir nükleer santral kurmayı düşünüyor.

KAZAKİSTAN NEDEN ELEKTRİK KRİZİ YAŞIYOR?

Çin hükumetinin kripto para madenciliğini resmi olarak yasaklamasından hemen sonra, ülke 2021 yazında elektrik kesintileri yaşamaya başladı. Madenciler, donanımlarını elektriğin ucuz olduğu Kazakistan’a getirmeyi seçti. Bu, açığı kapatmak için Rusya’dan elektrik almak zorunda kalan Nur-Sultan için önemli enerji sorunlarına neden oldu.

TRT’nin bugün aktardığı habere göre Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Tokayev, bu yılın başlarında kripto para madencilerini elektrikleri için ek ücret ödemeye zorlamak için bir yasa imzaladı.

Kripto para madenciliğinde, hesaplamalı matematik problemlerini çözmek için elektrik ve yüksek güçlü bilgisayarlar kullanılıyor. Çözümler o kadar karmaşık ki, elle çözülmesi imkansız ve normal bilgisayarların başarıyla tamamlaması bile zor.