Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'daki toplu elektrik arızası giderildi

Ekonomi
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 16:35
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 16:35

Orta Asya ülkelerinde bu sabah toplu elektrik kesintisi meydana geldi. Toplu elektrik kesintisinden sonra Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı ve Kırgızistan’ın başkenti Bişkek ile Özbekistan’ın bazı bölgelerinde elektriğe erişim yeniden sağlandı.

Bugün sabah saatlerinde Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’da toplu elektrik kesintisi yaşandı. Elektrik arızasının nedeni inceleniyor. Kazakistan Elektrik Şirketi, yerel saatle 13.39 itibarıyla Almatı şehri ile Almatı eyaletinde elektrik kesintisinin giderilmesine ilişkin yapılan çalışmaların sonucunda tüm elektrik hatları yeniden açıldığını duyurdu.

KAZAKİSTAN’DA HAVAALANLARI YENİDEN HİZMETE BAŞLADI

Elektrik kesintisinin ardından faaliyeti geçici olarak askıya alınan ülkedeki havaalanlarının yeniden açıldığı ifade edildi. Bu arada elektrik kesintisinin ardından teleferiklerde mahsur kalan 80 kişinin ekiplerce kurtarıldığı aktarıldı.

TAV, Almatı Havalimanı için görüşmelere devam ediyor - Son Dakika Haberler

KIRGIZİSTAN’DA HALK HÜKUMETE TEPKİ GÖSTERDİ

Kırgızistan’da ülke çapında elektrik kesilmesine halk tepki gösterdi. Sosyal medyada elektrik kesintisiyle ilgili Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a tepki gösterildi. Öte yandan, Kırgızistan’ın tüm bölgelerinde yerel saatle 15.00 sularında elektrik arızasının yarısından fazlası giderildi. Enerji Bakanı Doskul Bekmurzayev, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği döneminde kurulan Orta Asya Ortak Elektrik sisteminde ilk kez “acil bir durum” yaşandığını belirtti.

ELEKTRİK ARIZASININ NEDENİ İNCELENİYOR

Kırgızistan Enerji Bakanı Doskul Bekmurzayev, komşu kardeş ülkelerle araştırma komisyonu kuracaklarını ve bu arızanın nereden kaynaklandığını inceleyeceklerini aktardı. Yaklaşık 2 saat elektriksiz kalan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de elektriğe erişim sağlandı. Bişkek’te elektrik kesintileri sebebiyle en işlek caddelerde trafik akışını polisler sağlamıştı. Bunun yanı sıra ülkenin Celalabad ve Çu kentlerine de elektriğin verildiği öğrenildi.