Kazakistan'ın batısındaki Özen'de yeni petrol yatakları keşfedildi

Bilim ve Teknoloji
_QHA Ankara
31 Ocak 2022, 18:02
_QHA Ankara
31 Ocak 2022, 18:02

Kazakistan’ın batısındaki Özen petrol sahasında yaklaşık 39,9 milyon ton rezerve sahip yeni petrol yatakları keşfedildi. Ulusal Petrol ve Doğal Gaz Şirketi KAZMUNAYGAZ’dan yapılan açıklamada, Özen petrol sahasında 2017’den beri ek sondaj çalışmalarının yapıldığı bilgisi verildi.

Kazakistan’ın Özen petrol sahasında yeni petrol yatakları keşfedildi. Çalışmalar kapsamında petrol sahasındaki 368 metrekarelik bir alanın üç boyutlu detaylandırılmış planının çıkarıldığı ve buna göre 39,9 milyon petrol rezervine sahip yeni petrol yataklarının keşfedildiği açıklandı. Kazakistan Munay Gaz basın servisine göre, KazMunayGas, Özen MunayGaz, KMG Engineering’in Aktau’daki şubesinin ortak çabalarıyla 2017 yılında Özen sahasının ek keşfi için ayrıntılı bir program başlatıldığını duyurdu. Böylece ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz sahalarından olan Özen’de söz konusu keşifle toplam petrol rezervinin yüzde 8 arttığı ifade edildi.

Правительство Казахстана намерено опустошить все нефтяные месторождения -  ИА REGNUM

KAZAKİSTAN’DA PETROL SAHASINI GELİŞTİRME PROJESİ DEVAM EDİYOR

Doğal Gaz Şirketi KAZMUNAYGAZ’dan yapılan açıklamada, “Şu anda yeni keşfi hesaba katma ve üretime sokma faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla petrol sahasını geliştirme projesi yapılıyor.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, 2017-2021 döneminde, yüksek çözünürlüklü bir 3D sismik araştırma yapıldı. tüm kuyu stoğu (7500’den fazla) yeniden yorumlandı, jeolojik konsept revize edildi ve jeolojik 3D model yeniden inşa edildi. Sonuç olarak, sahanın petrol rezervleri yüzde 8 artarak niceliksel olarak 39,9 milyon ton geri kazanılabilir rezerv oldu. 2021 sonunda düzeltilmiş hidrokarbon hacimleri, Kazakistan Cumhuriyeti Rezervler Devlet Komisyonu tarafından bilançoya alındı.