Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in Nursultan'da olduğu ortaya çıktı

Güncel
Ömer Kaya
08 Ocak 2022, 13:35
Ömer Kaya
08 Ocak 2022, 13:35

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbey’in nerede olduğu sorusu günlerce konuşulmuştu. Nazarbayev’in başkent Nursultan’da olduğu açıklandı.

Kazakistan’da iktidar karşıtı protestoların ardından yaşanan krizde en çok merak edilen konu, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in nerede olduğu sorusu oldu. Nazarbayev’e ait son görüntüler, Rusya St. Petersburg’ta Bağımsız Devletler Topluluğu’nun gayrıresmi zirvesinde çekilmişti.

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den o günden beri haber alınamıyordy. Özellikle, Kazakistan’da yaşanan iktidar karşıtı gösteriler ve siyasi krizde suskunluğunu koruyan Nursultan Nazarbayev’in nerede olduğuna dair bir bilgi bulunmuyordu. Nazarbayev’in İsviçre’ye gittiğine dair söylentiler yer alsa da o günden bu yana Nazarbayev’in Basın Danışmanı Aydos Ukibay tarafından bir paylaşım yapılmamıştı.

NAZARBAYEV, BAŞKENT NURSULTAN’DA

Kazakistan’ın eski devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in iddiaların aksine ülkeyi terk etmediği belirtildi. Nazarbayev’in sözcüsü Aydos Ukibay, 8 Ocak 2022’de bir Twitter açıklamasında, Nazarbayev’in hâlâ başkent Nursultan’da bulunduğunu söyledi.