Kazakistan'ın eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev: Nükleer cephanemizi oluşturuyoruz

Bilim ve Teknoloji
Oğuzhan Batur
17 Mayıs 2019, 18:22
Oğuzhan Batur
17 Mayıs 2019, 18:22

Kazakistan’da yapılan 12. Astana Ekonomik Forumu’nun açılışında Milliyet’e konuşan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, nükleer savaşa dahil olmayacaklarını ancak nükleer cephanelerini oluşturacaklarını ifade etti.

Nazarbayev, “Biz barıştan yana pozisyon aldık. Dünyadaki nükleer savaşa dahil olmayacağız, ancak bu çalışmalarımızın devam etmediği anlamına gelmesin. Nükleer cephaneliğimizi oluşturuyoruz, test aşamasındayız” değerlendirmesinde bulundu.

12’nci Astana Ekonomik Forumu dün Kazakistan’da başladı. Forumda, 100 ülkeden 5 binin üzerinde katılımcı yer aldı. Astana EXPO Kongre Merkezi’nde düzenlenen forumun açılışına, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Başbakanı Askar Mamin, Uluslararası Para Fonu Genel Başkanı (IMF) Christine Lagarde, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Han Zheng, Nokia Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa, 2018 Ekonomi Nobel ödüllü, Dünya Bankası’nın baş ekonomisti (2016-2018) Paul Romer katıldı.

LAGARDE: ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

IMF Başkanı Lagarde, konuşmasında, “Sorunları çözmek ve daha yüksek ve kapsayıcı bir büyüme sağlamak için dünyanın sağlam iç politikalara ek olarak uluslararası işbirliğine ihtiyaç var. Astana Ekonomik Forumu gibi etkinlikler bölgesel iş birliği için bir platform görevi görüyor” dedi. Lagarde, kalkınmanın yolsuzlukla mücadele, dijitalleşme, kadınların ekonomiye daha çok katılımı ve nitelikli eğitimle sürdürülebilir bir şekilde yapılabileceğini kaydetti.

“30 YILA YAKIN BİR SÜRE GÖREV YAPTIM”

Forumda geçtiğimiz martta kendi istediğiyle görevini bırakan Nazarbayev, Milliyet’e özel açıklama yaptı. Nazarbayev, istifa kararını nasıl aldığına ilişkin soru üzerine, “30 yıla yakın bir süre görev yaptım ve ayrılırken şartların değiştiğini gördüm” ifadelerini kullandı.

Nursultan Nazarbayev, Kazakistan’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin ise, “Biz barıştan yana pozisyon aldık. Dünyadaki nükleer savaşa dahil olmayacağız, ancak bu çalışmalarımızın devam etmediği anlamına gelmesin. Nükleer cephaneliğimizi oluşturuyoruz, test aşamasındayız” dedi.

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Kazakistan ile ilişkilerine hep çok önem verdiğini belirterek, “İkili ticaret hacmimiz yaklaşık 2.5 milyar dolar ve hedeflenenin çok altında. Kazakistan, artık sadece petrol ve doğalgaz sektörlerinde değil, tarım, sanayide de gelişiyor. Türkler Kazakistan’daki inşaat sektöründe etkili yatırımcı olmasının yanı sıra artık farklı sektörlerde de yatırımlarını artırıyor. Biraz çaba ile karşılıklı ticaret hacmi ikiye katlanabilir” diye konuştu.