Kazakistan hükûmeti, Doğu Türkistan'a sırtını çevirdi

Güncel
Oğuzhan Batur
29 Mart 2019, 14:37
Oğuzhan Batur
29 Mart 2019, 14:37

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur ve Kazak Türklerine yönelik faaliyetlerini ‘radikalleşmeye karşı’ adımlar olarak tanımladı ve bu bağlamda kendilerine desteğinden ötürü Kazakistan’a teşekkür etti.

Euronews’in haberine göre Başkent Pekin’de Kazak meslektaşı Beibut Atamkulov ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Wang Yi, ülkesinin Doğu Türkistan’daki Uygur ve Kazak Türklerine karşı yürüttüğü faaliyetleri savundu. Toplama kamplarının aşırılığa karşı bir adım olduğunu öne süren Çinli yetkili, alınan önlemlerin de “oldukça etkili” olduğunu iddia etti.

“Atılan adımlar güvenlik ve istikrarı korudu ve bölgesel barış ile istikrarı desteklemeye de önemli katkı sağladı.” diyen Wang Yi ayrıca, “Bu önlemler şiddeti ve terörü engelleme ve aşırılık yanlısı düşünceleri ortadan kaldırmada uluslararası topluma yararlı bir referans oldu.” diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakanı, “Kazakistan hükûmetinin Çin’in tutumu konusundaki anlayış ve desteğini takdir ediyoruz ve hiç kimsenin ya da hiçbir gücün Çin ile Kazakistan arasındaki dostluk ve karşılıklı güvene zarar vermesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Çin ve Kazakistan’ın insan hakları alanındaki işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini belirten Çinli bakan, dış dünyanın Doğu Türkistan meselesini siyasallaştırmaya çalışmasına izin verilmemesi gerektiğini de söyledi. Kazakistan ise komşusu Çin’in Doğu Türkistan politikalarını eleştirmekten uzak duruyor. Ayrıca Kazakistan yönetimi ülkedeki Uygur Türklerini yakın takibe almış durumda.

Kazak polisi son olarak ülkede Doğu Türkistan’ın sesini duyuran, Atajurt İnsan Hakları Merkezi’ne baskın düzenleyip başkanını gözaltına almıştı.

ÇİN, TİCARET GÜCÜNÜ KAZAKİSTAN HÜKÛMETİ ÜZERİNDE KULLANIYOR

Kazakistan hükûmetinin Doğu Türkistan’daki zulüme sessiz kalmasının ana sebebinin “Kuşak ve Yol Projesi” olduğu belirtiliyor.

Çin’in “Kuşak ve Yol Projesi”, Kazakistan ve diğer gelişmekte olan Orta Asya ülkelerine büyük finansman fırsatları sunuyor. Çin, Orta Asya haricinde birçok ülkede finansman gücünü kullanarak etki alanları yaratıyor.

Uzmanlara göre batılı ülkelerin prensipler ve riskler nedeniyle kredi desteği vermediği ülkelere, Çin’in kredi vermesi büyük bir riski de beraberinde getiriyor. Çin, bu ülkelerdeki finansal gücünü kullanarak birçok stratejik limana ve ticaret yoluna hakim oluyor ve ülkelerin iç siyasetine müdahil oluyor.

Orta Asya’da, Kırgızistan ve Tacikistan Çin finansman tuzağına halihazırda düşmüş gözüyle bakılan iki ülke. Çin, birçok ülkeye geri ödeyemeyecekleri finansmanları sunarak ülkelerin stratejik kaynaklarına ipotek koyuyor. Kazakistan’ın da giderek Çin etkisi altına gireceği endişesi birçok uzman tarafından dile getiriliyor.